Szukaj na tym blogu

20 lipca 2020

Kup książkę "Jesteś cudem" Elżbiety Rodzeń, zostań dawcą lub wspomóż Fundację DKMS

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór kwi. Są to małe dzieci, młodzież, dorośli. Zachorować może każdy, bez względu na wiek. Dla wielu chorych jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku.

Obecnie w bazie dawców szpiku w Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,7 mln osób, spośród których na przestrzeni 10 lat, szpik oddało już 7594 osoby. W samym 2019 roku przeszczep szpiku wykonano u 1336 osób. Koszt rejestracji i przebadania jednej osoby to 180 złotych.


Jeżeli jesteś w wieku 18-55 lat, ważysz powyżej 50 kg i nie posiadasz znacznej nadwagi, jesteś ogólnie zdrowy/a, możesz zarejestrować się w bazie dawców szpiku i dać szansę na powrót do zdrowia dla wielu osób. Szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynosi 1:20 000, dlatego tak ważne jest, aby w bazie było jak najwięcej osób, które chcą i mogą pomóc.

Ja w bazie jestem od ponad roku. Miałam możliwość zapisania się już wcześniej, zaraz po skończeniu 18 roku życia, w techniku, ale bałam się. Bałam się tego, że gdy „bliźniak” się znajdzie, dojdzie do zabiegu, to będzie bolało, będą komplikacje itd. Kilka lat później zdecydowałam się na to. Czekałam tylko na „dogodny moment”. I stało się – znajoma poszukiwała wolontariuszy na Dzień Dawców Szpiku, który organizowała i zgłosiłam się. Wraz z moim zgłoszeniem jako wolontariuszka – wypełniłam również formularz, pobrałam wymaz i razem z innymi pakietami odesłany został do Fundacji. Po kilku miesiącach przyszło potwierdzenie i karta dawcy.


Nie wiedziałam wcześniej, że zarejestrować można się również przez internet! Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.dkms.pl/zostan-dawca, wypełnisz formularz podając swoje dane adresowe, na które wysłany zostanie pakiet rejestracyjny. W domu należy wypełnić kolejny formularz, pobrać wymaz i odesłać z powrotem do Fundacji. To jest takie proste, zajmuje tylko chwilkę, a dzięki temu możesz pomóc innym.


Są również takie osoby, które nie mogą być potencjalnym dawcą szpiku, ponieważ:

  • nie mają jeszcze 18 lat, lub przekraczają wiek 55 lat,

  • ważą mniej niż 50 kg, lub ich BMI jest większe niż 40,

  • są uzależnione od leków, narkotyków czy alkoholu,

  • cierpią na choroby, które wykluczają możliwość, a pełny wykaz można znaleźć na stronie internetowej.


Takie osoby również mogą pomóc. Tak jak wspominałam, koszt rejestracji i przebadania jednej osoby to 180 zł. Organizowane są różne zbiórki pieniędzy na ten cel, każdy z nas może wpłacić dowolną kwotę, a niedawno pojawiła się jeszcze jedna opcja.

Kupując książkę „Jesteś cudem” Elżbiety Rodzeń wspierasz Fundację DKMS. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię takie inicjatywy, więc tym bardziej będę zachęcać Was do zakupu i przeczytania tej książki.

Ja już jestem po lekturze i powiem Wam szczerze, że bardzo mi się podobała, a więcej słów na jej temat postaram się napisać już niebawem.

A na koniec pytanie – kto z Was jest z bazie dawców, a kto nie? 

I pytanie do tych, którzy nie są – dlaczego nie jesteście?


1 komentarz:

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY