Szukaj na tym blogu

20 stycznia 2020

Lista powieści z Tatrami w tle.

Witajcie kochani!


Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam wszystkie książki, których akcja toczy się w Zakopanem i okolicach. Bardzo lubię góry, więc gdy tylko w jakiejś powieści pojawia się góralski klimat, uśmiech od razu pojawia się na mojej twarzy. Postanowiłam więc zebrać wszystkie książki z Tatrami w tle, które przeczytałam i polecam i tak oto powstała ta lista! Sama nie raz, ani nie dwa szukałam jakichś informacji na temat książek z Podhalem i górami w tle i bardzo trudno było mi cokolwiek znaleźć. To lista książek, które ja przeczytałam, o których ja wiem. Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielicie się w komentarzu jeszcze innymi tytułami. 
 Gdy klikniecie w nazwę tytułu, przeniesie Was do opinii na jej temat. Jako pierwsza na myśl przychodzi mi Natalia Sońska i jej zimowe historie z Zakopanem w tle! 

1. "Obudź się Kopciuszku" - Natalia Sońska 
W powieści poznajemy młodą, samotną lekarkę, Alicję, która całe swoje życie poświęca pracy. Spędza na oddziale 3/4 swojego życia. Również w święta chętnie bierze dyżury za koleżanki, które marzą o tym, aby Święta spędzić z rodziną. Ona nie ma tego problemu. Jej matka nie żyje, z ojcem nie utrzymuje kontaktu. Ma przyjaciół, wspaniałych przyjaciół, którzy pewnego roku zaplanowali Sylwestra w Zakopanem. Nie było wyjścia, Ala musiała się zgodzić i pojechać z nimi. Podczas nocy sylwestrowej poznaje JEGO. Przystojnego ratownika TOPR, na którego widok serce mocniej jej bije.


2. "Zakochaj się Julio" - Natalia Sońska 
Julia jest nauczycielką w krakowskim liceum. To nie tylko jej praca, ale i wielka pasja. Uwielbia spędzać czas w szkole ze swoimi uczniami, którzy darzą ją wielką sympatią i szacunkiem. W ferie zimowe wraz kolegami z pracy organizują obóz w Zakopanem dla młodzieży. Jak to na takich wyjazdach z młodzieżą bywa, nudzić się nie można. Nauczycielka będzie musiała rozwiązać problem ze swoimi wychowankami, popadnie w konflikt z kolegą z pracy. Wydawać by się mogło, że wyjazd nie do końca udany, jednak te ferie w Zakopanem są dla Julii wyjątkowe. Na stoku przypadkowo wpada na Jakuba, o którym od tamtego czasu nie potrafi zapomnieć. 3. "Uwierz w miłość Calineczko" - Natalia Sońska

Nie ma nic wspanialszego niż dwie bratnie dusze, które spotykają się po latach. Chciałoby się wykrzyknąć, że miłość zawsze znajdzie właściwą drogę. Jednak rzeczywistość może nas zaskoczyć, a pozory potrafią mylić… Los pisze dla Mai swój własny scenariusz. Nadopiekuńcza ciotka usiłuje po swojemu ułożyć życie dziewczyny, lecz nie tylko ona…

Czy świąteczny czas okaże się dla Mai łaskawy? Przekonaj się, że małe cuda są możliwe – wystarczy w nie tylko uwierzyć.4. "Słuchaj głosu serca" - Natalia Sońska 
Jagna od zawsze kochała góry – tę miłość ma we krwi, bo z Zakopanego pochodzą jej mama i babcia. Choć rodzina wypytuje o potencjalnego narzeczonego, Jagna jest samotna. Ma tylko pracę i codzienne obowiązki w oddalonym od przepięknego południa Polski dużym mieście.
Gdy wreszcie poznaje wymarzonego mężczyznę, zaprasza go na święta do rodzinnego domu, by poznał jej bliskich. Jednak mama Jagny, rodowita góralka z charakterem, niechętnie patrzy na jej nowego wybranka. Czy kobieca intuicja dobrze jej podpowiada? Jagna jest przecież tak szczęśliwie zakochana…


5. "Najlepsze co mnie spotkało" - Agata Przybyłek 
Nadchodzi lato, Olga ma wyjechać na swoje studenckie wakacje do ojca, który mieszka w małej wiosce obok Zakopanego. Zdecydowanie nie cieszy się na ten wyjazd, ponieważ odkąd ojciec zostawił ją i jej mamę, nie utrzymują ze sobą praktycznie w ogóle kontaktu. Nadchodzi jednak ten dzień, w którym wysiada na dworcu w Zakopanem i rozpoczynają się jej wakacje. Otrzymuje pokój w pensjonacie prowadzonym przez ojca i jego nową żonę. Na miejscu czeka też na nią mała niespodzianka. 
Niedługo potem poznaje Marysię, która mieszka niedaleko nich i Janka, z którym zaczyna się spotykać coraz częściej. Czy te wakacje naprawdę będą takie okropne jak się dziewczynie wydaje? Czytaliście którąś z tych książek? 
A może znacie jeszcze jakieś powieści, których akcja toczy się na Podhalu lub w górach?  Dajcie znać koniecznie, chętnie poznam nowe książki.

8 komentarzy:

 1. Niestety Ja nie za często czytam książki polskich pisarzy, więc z Zakopanem w wersji literackiej niewiele mam do czynienia. Ogólnie lubię góry.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe zestawienie :) nie czytałam żadnej z tych książek, ale może kiedyś? :)
  Pozdrawiam
  http://czytanie-i-inne-przygody.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż wstyd się przyznać, ale nie przeczytałam (nigdy!) żadnej książki o górach. Dopiero teraz sobie uświadomiłam własną ignorancję. Z pewnością wybiorę jedną z Twojego spisu, coby nadrobić. Myślę nad "Kopciuszkiem". :)

  www.pomistrzowsku.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam książkę Obudź się kopciuszku i bardzo miło ją wspominam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa tematyczna lista. Żadnej z tej książek jeszcze nie czytałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ławeczka pod bzem jeszcze by się nadawała.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie kojarzę, abym czytała którąś z tych książek, ale dobrze wiedzieć, że takie są :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy pomysł na zestawienie :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY