Szukaj na tym blogu

11 listopada 2018

10 polecanych polskich autorek na 100-lecie niepodległości

Dzisiaj piękny dzień.  100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. To właśnie w ten dzień w szczególny sposób mówi się o patriotyźmie. Ale czym on tak właściwie jest? 
Dawniej patriotą głównie nazywana była osoba, która była w stanie oddać życie za swoją ojczyznę. A jak to jest teraz? Według Wikipedii: 
"Patriotyzm (łac. patria = ojczyzna, gr. patriotes) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar i pełną gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub czasami nawet życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycjikultury czy języka."

Patriota to osoba, która pielęgnuje narodową tradycję, kulturę i język. I właśnie na tym chciałabym się skupić.
Ja staram się promować i wspierać polskich autorów i dlatego większość książek, które czytam są autorstwa Polaków. Wiele osób nie czyta polskich autorów. Dlaczego? Nie wiem czemu przyjęło się, że jak polskie, to musi być gorsze. Niejednokrotnie słyszałam / czytałam wypowiedzi, że nie ktoś nie przeczyta tej książki, bo jest napisana przez polskiego autora i na pewno będzie nieciekawa, źle napisana. I to nie tylko tyczy się książek. Dokładnie tak samo jest z piosenkami, filmami, serialami. Dlaczego nie doceniamy tego co nasze, tylko zachwycamy się tym, co pochodzi zza naszej (przeważnie zachodniej) granicy? 

Oto moja lista 10 polecanych polskich autorek, których książki warto przeczytać: 
1. Krystyna Mirek
2. Magdalena Witkiewicz
3. Anna Ficner-Ogonowska
4. Katarzyna Michalak
5. Natalia Sońska
6. Ewa Nowak - tutaj bardziej dla młodzieży
7. Agata Czykierda-Grabowska
8. Agata Przybyłek
9. Sylwia Trojanowska
10. Magdalena Kordel


Ciekawa jestem jak to jest u Was. Czytacie polskie książki? Co sądzicie o twórczości polskich autorów? Koniecznie dajcie mi znać i napiszcie mi swoich ulubionych polskich autorów, może poznam twórczość kogoś nowego? 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY