Szukaj na tym blogu

24 czerwca 2018

Agata Czykierda-Grabowska - "Adam" [PRZEDPREMIEROWO]

Witajcie!
Po dłuższej nieobecności witam Was z książką, którą każda z Was powinna przeczytać tego lata. To najnowsza powieść Agaty Czykierdy-Grabowskiej, która swoją premierę ma 18 lipca. Na Waszym miejscu już nie mogłabym się jej doczekać. Jeżeli znacie twórczość p. Agaty, to muszę Wam zdradzić, że jest to NAJLEPSZA książka w dorobku autorki. Jeżeli nie znacie, koniecznie ją przeczytajcie. Jestem pewna, że nie będziecie żałować.


Rodzice głównej bohaterki prowadzą Pogotowie Opiekuńcze dla dzieci. Pewnego dnia w ich domu pojawia się siedemnastoletni chłopak, Adam. Tajemniczy, cichy, trzymający się na uboczu. Bohaterka od razu dostrzega w nim coś więcej i pragnie go poznać bliżej oraz dowiedzieć się o nim jak najwięcej. I tak z biegiem czasu stają się przyjaciółmi, a może nawet coś więcej? 

Czytając to pewnie macie wrażenie, że jest to kolejny banalny romans dla nastolatek. Jednak zupełnie tak nie jest. Ta powieść skrywa w sobie mnóstwo sekretów i tajemnic, niedopowiedzeń i mrocznego klimatu. Bohaterowie również nie są pozbawieni charakteru, wręcz przeciwnie. 

Główna bohaterka w momencie gdy ją poznajemy ma 16 lat. Mieszka z rodzicami w domu pod lasem. Wydawać by się mogło, że tworzą normalną, kochającą się rodzinę. Niestety tak nie jest. Dziewczyna czuje się osamotniona, obco we własnym domu, a co najważniejsze  - niekochana przez matkę i niezauważana. Rodzice nie zwracają na nią uwagi, skupiają się w głównej mierze na dzieciach, które mają pod opieką i które co jakiś czas odchodzą do rodzin adopcyjnych i przychodzą kolejne. Dziewczyna każdemu z tych dzieci oddaje swoje serce, poświęca im czas, a gdy przychodzi do rozstania, ma wrażenie, że i część niej odchodzi razem z nimi. A potem pojawia się w ich domu Adam i jej życie zaczyna nabierać barw. 

Adam to siedemnastolatek, który wiele przeżył już w swoim życiu. Piekło w domu rodzinnym wywoływane przez partnera jego matki, a w końcu śmierć jego jednej z najukochańszych kobiet na świecie -  mamy. Chłopak skrywa jeszcze wiele różnych tajemnic, które odkrywamy z biegiem historii, które są naprawdę straszne i emocjonujące. Jego pojawienie się w domu dziewczyny pozytywnie na niego wpłynęło. Mimo, iż nadal był skryty i tajemniczy, to powoli otwierał się przed dziewczyną, aż w końcu skradł jej serce, a ona jego. Pomimo tego, ile w życiu wycierpiał, jest silny, nie poddaje się i nie dopuszcza do tego, aby się załamać.

Ta książka jest genialna. Trzeba to powiedzieć wprost. Bądź pewna, że złamie Ci serce - i to nie jeden raz. Wzruszy Cię niesamowicie i sprawi, że odrzucisz wszelkie obowiązki na bok, byle tylko poznać tę historię do końca. Tak dojrzałej powieści od tej autorki jeszcze nie było, naprawdę. 

Bardzo ciekawym zabiegiem jest to, że główna bohaterka nie posiada imienia, dlatego łatwiej czytelnikom się z nią utożsamiać i przeżywać jej historię, jak swoją własność. Póki co nie spotkałam się wcześniej z czymś takim. 

Ja w tym roku przeczytałam kilka książek jedynie, ale w każdej było coś, co mi nie pasowało, co mi przeszkadzało i w ostatecznej ocenie powieść wychodziła słabo. Tutaj choćbym chciała, nie mogę się do niczego przyczepić. Bohaterowie są rewelacyjnie wykreowani - Adama (pomimo wszystko) bardzo, bardzo polubiłam i podziwiam za wolę walki i chęć do życia po takim horrorze, jaki przeszedł w swoim dotychczasowym życiu. Historia jest tak bardzo realistyczna, choć straszna. Ta książka jest idealna na wakacje. Jednak miej świadomość, że przeczytasz ją w bardzo szybkim tempie. Zazdroszczę Wam wszystkim, że ta lektura jest jeszcze przed Wami. 

Bardzo podobało mi się również wplecenie do powieści autorskich bajek, które początkowo główna bohaterka opowiada małej Michalince, a potem inicjatywę przejmuje Adam. Jego bajka nie kończy się jednak szczęśliwie, ale o tym musicie dowiedzieć się sami. 

Wypatrujcie premiery i zabierajcie się jak najszybciej za czytanie. Jestem pewna, że będziecie zachwyceni, dokładnie tak, jak ja byłam.
A gdy już będziecie po lekturze, wróćcie tutaj do mnie i podzielcie się swoim zdaniem na jej temat. Będzie mi bardzo miło. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY