Szukaj na tym blogu

25 listopada 2017

Co czytają polscy autorzy? #2. Agata Czykierda-Grabowska

Witajcie kochani! 
Dzisiaj kolejny post z serii "Co czytają polscy autorzy". Wiem, że miały być co dwa tygodnie, a tu dopiero po ponad miesięcznej przerwie przychodzę do Was z drugim postem tego typu. Jednak czas leci tak szybko, że nawet się nie zorientowałam, a listopad już się kończy. 
Dzisiaj mam dla Was posta przygotowanego razem z cudowną Agatą Czykierdą-Grabowską. 
Recenzje jej książek możecie znaleźć na moim blogu, o tutaj:
Pod skórą (wkrótce)

Zdjęcie stąd: Agata Czykierda-Grabowska

1. Jak zaczęła się Pani przygoda z książkami?
Nie pamiętam. Wiem natomiast, że w moim rodzinnym domu od zawsze były książki. Zanim jeszcze nauczyłam się literek, do snu czytała mi mama. Moimi ulubionymi chwilami w przedszkolu były momenty, gdy zbieraliśmy się wszyscy wokół wychowawczyni, a ta czytała nam baśnie Andersena i braci Grimm. Książki zawsze kojarzyły mi się z olbrzymią przyjemnością, chwilą relaksu i oderwaniem od rzeczywistości.


2. Ulubiona książka z dzieciństwa.
Cykl „Łowcy” (Skarbów, Złota, Przygód) Jamesa Olivera Curwooda. Uwielbiam książki przygodowe i ta seria mnie zauroczyła. Pamiętam też, ze podobne wrażenie zrobiła na mnie „Napowietrzna wioska” Verne’a.

3. Ulubiona lektura szkolna.
Bardzo miło wspominam „Robinsona Crusoe”, czyli kontynuacja mojego zainteresowania powieściami przygodowymi. „Ten obcy” to książka do której wracam nawet teraz. Dobrze czytało mi  się tez „Chłopów”, „Ogniem i mieczem”.  Literatura okresu II Wojny Światowej wyryła we mnie duży ślad i wzbudziła wiele emocji. 

4. Znienawidzona lektura szkolna.
Chyba nie mam znienawidzonej lektury, ale ciężko wchodził  mi „Konrad Wallenrod”, nie przepadam za „Ferdydurke”, „Dziadami”…

5. Ulubione gatunki książkowe oraz te znienawidzone. 
Nie mam ulubionego gatunku książkowego. Lubię natomiast przeskakiwać z jednego gatunku na drugi. Kiedy skończę jakiś romans mam chęć na kryminał, albo powieść grozy. Od czasu do czasu sięgam po dokument, biografię, albo książkę podróżniczą. 

6. Książki papierowe czy e-booki, a może audiobooki? 
Tutaj także nie mam preferencji. Lubię papierowe książki, ale doceniam też zalety czytnika. Ostatnio zasłuchałam się w audiobookach, które pozwalają mi odciąć się od takich prozaicznych zajęć jak sprzątanie i gotowanie. Sprawdzają się też jako fajny czasoumilacz w autobusie i tramwaju.


7. Pierwszy cytat z jakiejkolwiek książki, który przychodzi teraz Pani do głowy to...
Mam taki jeden z książki „Midnight Lily” Mii Sheridan „Wherever it is we go, that's where we'll fly. We'll just fly away.”Taki manifest wolności, przynajmniej ja tak go odczytuję.

8. Książka, która złamała Pani serce. 
„Dziewczyna o kruchym sercu” Elżbiety Rodzeń, przy której płakałam jak bóbr oraz „Forbidden” Tabithy Suzuma przy której doznałam rozstroju emocjonalnego. Książka dla osób o mniejszej wrażliwości.

9. Książka, która rozgrzewa serce. 
Wszystkie powieści Mii Sheridan.


10. Książki idealne na długie, jesienne wieczory.
Myśląc o książkach na jesień i zimę w pierwszej kolejności przychodzi mi na myśl jakiś kryminał. Na półce czeka na mnie kolejna książka mojej ukochanej autorki kryminałów Nele Neuhaus i właśnie za tę pozycję zamierzam się niedługo zabrać. 

11. Ulubiony męski bohater.
Andrew z powieści new adult „Na krawędzi nigdy”J.A. Redmerski, Curran z serii o Kate Daniels…

12. Znienawidzona bohaterka.
Bardzo trudne pytanie, ponieważ gdy zaczynam czytać i jakiś bohater zaczyna mnie denerwować, to po prostu rezygnuję z lektury i nie mam z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. W związku z tym nie potrafię sobie przypomnieć bohaterki, którą zdążyłabym znienawidzić.

13. Muzyka podczas czytania. Tak, czy nie? Jeżeli tak, to jaka?
Lubię czytać w ciszy, w przeciwnym razie nie jestem się w stanie skupić. Czasami, gdy na chwilę znika moja choroba lokomocyjna,  czytam w autobusie, albo metrze i wtedy też potrafię odciąć się od zewnętrznych hałasów, ale tylko wtedy, gdy książka jest niesamowicie wciągająca.


14. Koledzy / koleżanki po fachu, których twórczość Pani poleca.
Ela Rodzeń, Sylwia Trojanowska, Melissa Darwood, Martyna Senator, Ania Bellon…uwielbiam te dziewczyny, nie tylko z powodu ich twórczości, ale dlatego, że to normalne i fajne kobiety, z którymi można porozmawiać na każdy temat.

15. Bardzo proszę o pokazanie swojej biblioteczki i kilka(naście, dziesiąt) słów na jej temat.
Jak widać na załączonych zdjęciach, jedynym kluczem jakim kieruję się przy ustawianiu książek, to ich wielkość :D. Cała reszta to kwestia przypadku.


Na koniec zapytam Was, czy czytaliście jakąkolwiek książkę Agaty? Która jest Waszą ulubioną? Którego bohatera lubicie najbardziej? Alka, Dominika, Kamila czy Oskara i dlaczego? Jestem bardzo ciekawa Waszych odpowiedzi, autorka na pewno też! 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY