Szukaj na tym blogu

13 października 2016

Jean Sasson "Sekrety księżniczki"

Być kobietą dziś w Arabii Saudyjskiej – co to właściwie znaczy?
Choć w świecie islamu tajemnice są pilnie strzeżone, księżniczka Sułtana przerywa milczenie.
Roksanę mąż oblał kwasem tylko dlatego, że wyszła z domu bez pozwolenia. Dla pięknej Jemenki Italii uroda stała się przekleństwem. Nieustraszona Fiery zrobiła wszystko, żeby zdobyć stopień naukowy. Maha, buntownicza córka księżniczki Sułtany, w tajemnicy wspierała uchodźców z Syrii.
Te kobiety łączy jedno – żyją tu i teraz na Bliskim Wschodzie.
Są wśród nich niewinne ofiary przemocy. Są też bohaterki, które nie boją się walczyć o swoje prawa. Księżniczka Sułtana z królewskiego rodu Saudów zdradza światu ich wstrząsające sekrety."Sekrety księżniczki" to wyznania arabskiej księżniczki o życiu i problemach ludzi żyjących między innymi w Arabii Saudyjskiej. Myślę, że większość z nas nie wie jak naprawdę wygląda życie ludzi gdzieś poza granicami naszego kraju, albo mamy niewielką wiedzę na ich temat. Jednak to co dzieje się w krajach Islamu pozostaje nadal tematem tabu. Mówi się o tym co dobre, o przedsiębiorczości tych krajów, o ich bogactwie... Prawda jest jednak o wiele mniej przyjemna. W większości żyją tam ludzie skrajnie ubodzy, szczególnie kobiety nie mogą cieszyć się tak naturalną dla nas wolnością..
Autorka w swojej książce skupia się głównie na problemach kobiet i to im poświęca najwięcej czasu. Nie są jej obojętne ich losy - brak edukacji, całkowite podleganie mężczyznom, brak podstawowych praw, które mogłyby uczynić je niezależnymi. Przeczytamy tam, jak bardzo jest zaangażowana w pomoc dla tych najsłabszych, jednak jest to często Syzyfowa praca, ponieważ brak jej poparcia ze strony rządzących, którzy mogliby naprawdę wiele zdziałać. 
Ta książka to naprawdę ciekawa lektura, która skłania do refleksji nad własnym życiem, nad naszymi niepowodzeniami i uświadamia, że czasem mamy zbyt wielkie wymagania, podczas gdy inni mogą o wiele mniej niż my. Dobrze jest przyjrzeć się danej sprawie, zanim wyrobimy sobie zdanie, które nijak ma się do rzeczywistości. 
Polecam tę książkę głównie po to, by spojrzeć na problemy kobiet żyjących w państwach Islamu z ich perspektywy. To zupełnie zmienia punkt widzenia. Mnie ta lektura bardzo poruszyła i bywały momenty, kiedy przestawałam czytać, żeby poukładać sobie wszystkie zdobyte informacje w głowie. Temat nie należy do lekkich, ale jest wart poruszenia i daje nadzieję, że kiedyś coś się zmieni.

2 komentarze:

  1. Zasadzam się na tę książkę już od jakiegoś czasu, ale niestety niespecjalnie mi wychodzi... Muszę się bardziej postarać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, tytuł kompletnie mnie zmylił, nie przypuszczałam, że to książka tego typu! Co nieco o kobietach w krajach muzułmańskich już wiem, właśnie poprzez lekturę innych powieści o podobnej tematyce - mimo to "Sekrety księżniczki", albo raczej Twoja recenzja niesamowicie mnie zainteresowała. Wydaje mi się, że to rzeczywiście wartościowa lektura, która otwiera oczy i przypomina, że my, Polki, wbrew pozorom nie mamy się wcale tak źle... Muszę koniecznie przeczytać.
    Pozdrawiam,
    rude-pioro.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY