niedziela, 11 października 2015

TAG: 11 PROBLEMÓW KSIĄŻKOHOLIKA

Cześć!
Ostatnio, jak mogliście zauważyć, jestem bardziej aktywna na blogu innych portalach społecznościowych niż kiedykolwiek wcześniej. Czym to jest spowodowane? Głównie tym, że sytuacja w jakiej się znalazłam zmusiła mnie do nauczenia się organizacji swojego czasu. Jestem tutaj, często, więc jak widać, nieźle mi to idzie (nie zapeszajmy!).

Nie wiem czy wiecie, ale bardzo lubię czytać tagi u innych, a ostatnio nawet przekonałam się do nich na tyle, że postanowiłam sama brać w nich udział. Jeśli macie jakieś ciekawe, podeślijcie mi nazwy w komentarzu, będę bardzo wdzięczna! 

Na dzisiaj przygotowałam dla Was tag o nazwie 11 problemów książkoholika. Jesteście ciekawi? Zapraszam do czytania!

1. Masz 20 tysięcy nieprzeczytanych książek na swoich półkach. Czym kierujesz się przy wyborze tej, którą będziesz czytać w następnej kolejności? 
☛ 20 tysięcy książek? O matko. Nie potrafię sobie wyobrazić tego, ale spróbujmy.  Na pewno kierować się będę recenzjami innych blogerów. Bardzo często przeglądam recenzje innych zanim zdecyduję się na przeczytanie jakiejś książki. Po drugie - autorem. Oczywiście tych moich ulubionych czytam jako pierwsze. Po trzecie - gatunkiem. Wiadomo, że nie będę chciała czytać od razu czegoś, czego nie lubię. Po czwarte - opisem z tyłu okładki (który niestety czasem potrafi zmylić czytelnika). I oczywiście, po okładce! (Chociaż może się nie powinno, no ale...kto mi zabroni?)

2. Jesteś w połowie książki, która Ci się nie podoba. Odkładasz ją, czy mimo wszystko czytasz dalej?
☛ Jeśli naprawdę jest beznadziejna, nie mam sił jej już czytać, męczy mnie jak nie wiadomo co, odkładam. Nie lubię czytać na siłę, to odbiera całą przyjemność z czytania.

3. Zbliża się koniec roku, a Ty jesteś tak blisko, lecz tak daleko spełnienia swojego postanowienia odnośnie do ilości przeczytanych lektur. Starasz się szybko nadrobić zaległości? Jeśli tak, w jaki sposób?
☛ Nigdy nie postanawiałam sobie ile książek przeczytam w danym roku ani nigdy tego nie zrobię, więc takiego problemu raczej nie będę mieć. Ale jeśli pytanie jest czysto teoretyczne, to hmm...nie czytam na siłę, to na pewno, ani nie ograniczam spotkań z przyjaciółmi z tego powodu i nie czytam całymi dniami, byle tylko moje postanowienie zostało wykonane. Nie udało się? Trudno, może w następnym roku będzie lepiej.

4. Okładki książkowej serii, którą kochasz, nie pasują do siebie. Co robisz?
☛ Nie, nie płaczę z tego powodu i nie biegnę szybko do księgarni dokupić nowe wydanie. Ja nie z tych. Raczej bym się nie przejęła tym za bardzo.  Nie jestem idealnym książkoholikiem, trudno.


5. Wszyscy kochają książkę, za którą osobiście nie przepadasz. Z kim podzielisz się swoimi prawdziwymi uczuciami?
☛ Z wszystkimi. Każdy może mieć swoje zdanie, prawda? Raczej nie przeszkadzałby mi fakt, że moim znajomym książka się podoba, a mi nie do końca. Już wyobrażam sobie tę dyskusję! 

6. Czytając książkę w miejscu publicznym, zbiera Ci się na płacz. Co robisz?
☛ Miałam taką sytuację! W klasie maturalnej (w tamtym roku szkolnym), na angielskim zawodowym czytałam sobie "Powód by oddychać". Właściwie byłam już pod koniec, gdzie emocje były tak wielkie, że nie wytrzymałam. Miałam łzy w oczach, czułam to. Co zrobiłam? Głowa na dół i czytam dalej. SMS do Fośka "Gośka, ta książka jest genialna. Ryczę :O :D ", na co ona kazała mi spojrzeć na nią. Nie zrobiłam tego!  Poza tym, udałam że mam katar, wyciągnęłam chusteczkę i po sprawie. 

7. Właśnie zostaje wydany dalszy ciąg książki, którą pokochałeś/aś. Okazuje się jednak, że wiele rzeczy zdążyłeś/aś już zapomnieć. Czy będziesz chciał/a przeczytać pierwszą książkę jeszcze raz? Nie przeczytasz kontynuacji? Postarasz się znaleźć streszczenia/recenzje na różnych stronach np. lubimyczytać?
☛ Myślę, że tak. Przeczytałabym ją jeszcze raz. Skoro była ona moją ukochaną, ponowne czytanie sprawi mi radość, nie potrwa długo i będę na bieżąco. Mimo wszystko jednak przeważnie pamiętam co się działo, więc nie jest to konieczne. Na pewno nie zrezygnowałabym z czytania kontynuacji, co to to nie.


8. Nie chcesz, aby KTOKOLWIEK pożyczał Twoje książki. Co mówisz osobie, która Cię o to prosi?
☛ Ja lubię dzielić się książkami. Zawsze wszystkim chętnie pożyczam książki. Dzięki temu wielu moich znajomych przekonało się do czytania książek, z czego jestem bardzo dumna. Poza tym...chyba nie potrafiłabym odmówić. 

9. W ostatnim miesiącu zabierałeś/aś się za czytanie 5 różnych książek, ale nie udało Ci się ich dokończyć. Co robisz, aby przezwyciężyć swój kryzys czytelniczy?
☛ Myślę nad tym, która z nich była najlepsza i próbuję od nowa się wbić w akcję. Jeśli mi się uda, super. Jeśli nie, czekam na odpowiedni moment, który na pewno niedługo nastąpi. 

10. Wydanych zostaje mnóstwo nowych książek, które bardzo chcesz przeczytać. Ile z nich naprawdę kupisz?
☛ To zależy. Czy te książki naprawdę bardzo, bardzo, bardzo chcę mieć i czy trafi mi się jakaś fajna promocja, czy książki będą w dobrych cenach. 

11. Jak długo po zakupie książki, którą bardzo chciałeś/aś przeczytać, może ona przeleżeć na Twojej półce nietknięta?         
☛ Znów...to zależy. Jeśli to jest książka któregoś z moich ulubionych autorów, nie czekam ani chwili. Od razu po zakupie biorę się za jej czytanie. Jeśli natomiast jest to książka jakiegoś obcego mi autora, książka może leżeć miesiącami, bo nie wiem czego tak naprawdę mogę się spodziewać. Tak jest np. z "Kochając Pana Danielsa, którą tak bardzo chciałam mieć, a gdy już ją  wygrałam w konkursie, leży na półce nietknięta i nie wiem kiedy po nią sięgnę.  

Odpowiadanie na pytanie do tego tagu, to była sama przyjemność. Mam nadzieję, że pomożecie mi w wyborze kolejnego tagu. Dajcie znać koniecznie, jaki tag chcielibyście przeczytać na  Blasku!