wtorek, 8 września 2015

Mary Steward - "Lodowy petrel"


Mary Stewart to brytyjska pisarka i poetka. Urodziła się w północnej Anglii, jako córka Nowozelandki oraz miejscowego wikarego. Absolwentka Durham University, a po studiach pracowała jako wykładowczyni angielskiego i literatury.
Pierwsza książka Mary Stewart wyszła drukiem gdy autorka miała już 38 lat. "Lodowy petrel" to jej kolejna powieść.Samotna chatka na odległej szkockiej wysepce należącej do archipelagu Hebrydy wydawała się Rose Fenemore idealnym miejscem do ucieczki przed światem i jego problemami. Tu, niczym nie niepokojona, mogła zająć się pisaniem, odbywać długie spacery po morskich skałach, obserwować ptaki gromadzące się stadami. Pojawienie się dwóch tajemniczych mężczyzn w noc letniej burzy zakłóca spokój tego romantycznego zakątka. Kim są i w jakim naprawdę celu przypłynęli na Moilę?


Po przeczytaniu tego opisu książki nie mogłam się powstrzymać i postanowiłam przeczytać ją. Decydując się na nią sama nie wiedziałam na co się porywam. Ale od początku.


Mary Steward miała świetny pomysł na napisanie książki, nawet bardzo dobrej książki, która mogłaby się stać bestsellerem, sprzedawanym na całym świecie w milionowym nakładzie. Niestety, tak się nie stało. Dlaczego?
A bo autorka bardzo spłyciła tę historię. Zapowiadało się wyśmienicie. Kolejne zagadki do rozwiązania, tajemnice do odkrycia, przekonanie się z czasem kto jest dobry, a kto zły. Jednak to nie było dane czytelnikom tej powieści.


Akcja jest mocno naciągana. Zanim się rozkręciłam i zaczęłam myśleć nad rozwiązaniem pewnych zagadek, tajemnice bohaterów zostały odkryte. Opisy krajobrazów zajmują większą część książki, co bardzo mnie męczyło przy czytaniu. Zostały też zamieszczone dokładne opisy czynności dokonywanych przez główną bohaterkę, co było bardzo nudne.

Zabrakło w tej powieści tajemniczości i zagadek do rozwiązania przez czytelnika. Autorka wszystko podała na tacy, co nie może się podobać. Nie polecam powieści "Lodowy petrel", no chyba że czytelnikom pragnącym się całkowicie odmóżdżyć.

   Autor: Mary Steward
Tytuł: "Lodowy petrel"
Wydawnictwo: Prima
Ilość stron: 207
Ocena: 3/10