wtorek, 1 września 2015

James Oswald - "Skradzione morderstwo"


"Skradzione morderstwo" to druga powieść szkockiego pisarza Jamesa Oswalda. Recenzja jego pierwszej książki, "Z przyczyn naturalnych", można znaleźć na blogu, a link do niej jest tutaj.

"Z przyczyn naturalnych" to powieść, która bardzo mi się podobała, więc do "Skradzionego morderstwa" podeszłam bardzo entuzjastycznie. Akcja tej książki rozgrywa się również w Edynburgu, a głównym bohaterem jest nie kto inny jak detektyw inspektor Anthony McLean. Tak jak w pierwszej powieści o sprawach detektywa, tak i w drugiej wiele jest zagadkowych morderstw, wiele poszlak, które czasami prowadzą donikąd i szukanie winnych. Autor wplótł tu także wątek fantastyczny, który sprawił, że opowieść przedstawiona w powieści jest poniekąd nieprawdopodobna.

McLean  wreszcie czuje, że sprawiedliwości stało się zadość, kiedy przebywający w zakładzie karnym seryjny morderca, Donald Anderson zostaje zabity przez współwięźnia. Na pozór to koniec "Gwiazdkowego mordercy", jednak niemal natychmiast po jego nagłym zgonie policja natrafia na kolejne ofiary zabójstw dokonanych w dokładnie taki sam sposób. Morderca uderza zza grobu, czy raczej znalazł się naśladowca równie zwyrodniały jak nieboszczyk? A może przez całą dekadę prawdziwy zabójca czaił się na wolności? Inspektor McLean musi rozwikłać ponurą zagadkę.

W tej części o sprawach inspektora czytelnik wiele dowiaduje się o przeszłości McLeana. Sam osobiście został dotknięty czynami Andersona. Od tamtej pory nic w jego życiu nie jest takie samo. Ciągła praca, zwłaszcza w Święta Bożego Narodzenia, odcinanie się od bliskich, budowanie wielkiego muru, który uchroniłby go przed ponownym cierpieniem. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że w życiu McLeana nie ma światełka radości, a tym bardziej nadziei na nią. Jest bardzo smutne, zważywszy na to, że ten inspektor jest bardzo wyraźną postacią w całej powieści. Ma on w sobie to coś, czego brakuje niektórym bohaterom w innych książkach.

Oswald to bardzo utalentowany pisarz. Mam nadzieję, że nie poprzestanie na tych dwóch pozycjach i napisze coś jeszcze, coś wciągającego, od czego nie będe w stanie oderwać się dopóki nie dowiem się kto jest winnym.

"Skradzione morderstwo" to świetny kryminał, któremu ma wszystko to, co powinien mieć dobry kryminał.

      Autor: James Oswald
Tytuł: "Skradzione morderstwo"
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 386
Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Jaguar.