wtorek, 15 września 2015

Henning Mankell - "Psy z rygi""Psy z Rygi" to powieść kryminalna wydana w roku 1992, autorstwa szwedzkiego pisarza, stanowiąca drugą w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jednak nie było mi dane przeczytać pierwszej powieści z jego udziałem, czyli "Mordercy bez twarzy". Sięgnęłam po tę część, ponieważ akurat była pod ręką i swoim opisem zachęciła mnie do czytania. Książka w dużym stopniu stanowi komentarz do niestabilnego klimatu politycznego byłych republik radzieckich na początku lat 90. XX wieku.

Nikogo nie zdziwiłby ponton dryfujący po morzu. Dwoje mężczyzn znajduje właśnie taki ponton, ale nie był on zwyczajnym znaleziskiem. Znajdowały się w nim ludzkie zwłoki. Dwoje młodych mężczyzn, ubranych w drogie garnitury, zostało zamordowanych. Okazuje się, że nie są oni obywatelami Szwecji, a innego nadbałtyckiego państwa, Łotwy. Ponadto lekarz sądowy stwierdza, że ofiary były przed śmiercią torturowane.
Kto i po co to robił? Jaki miał w tym cel? I czy osiągnął to, co zamierzał?

Komisarz Wallander wkracza do akcji. Robi wszystko co w jego mocy, aby pochwycić sprawców. Jednak policja w Ystad decyduje o włączeniu do śledztwa policję z Łotwy. Do Szwecji przylatuje major z Rygi, który ma nie tylko udzielić pomocy bezsilnemu komisarzowi, ale też powoli przejąć całe śledztwo i sprowadzić je na teren swojego kraju.

Sprawy bardzo się komplikują kiedy po powrocie do Łotwy major zostaje zabity. Komisarz Wallander zostaje poproszony przez tamtejszą policję o pomoc w ujęciu sprawcy. Nie podejrzewa, że zostanie wciągnięty w tamtejsze sprawy. Wbrew zdrowemu rozsądkowi stara się pomóc ludziom, którzy chcą rozszyfrować spisek.
Czy uda mu się to przedsięwzięcie? A może zostanie wcześniej schwytany i ukarany?

Powieść "Psy z Rygi' to wciągająca historia zwykłego szwedzkiego komisarza, który zostaje wciągnięty w misterny spisek pomiędzy ludźmi władzy a ludźmi, którym zależy na dobru państwa. Czyta się ją bardzo szybko, jeśli nie jednym tchem. Widać, że pisarz rzetelnie przygotował się do napisania tej powieści. Przedstawił on obraz ówczesnej rzeczywistości. Pokazał, że Łotwa została bezsprzecznie podporządkowana Moskwie. Ukazał zwykłego człowieka i jego marzenia o wolnym kraju, jego dążenia do tego, aby być wolnym. Czasem te dążenia kosztowały życie, ale to i tak nie był dla nich powód, aby rezygnować ze swoich marzeń.

Polecam bardzo przeczytać tę książkę, aby choć trochę zagłębić się w historię i poznać ludzi, którym nie zależy tylko na własnym życiu.


         Autor: Henning Mankell
Tytuł: "Psy z Rygi"
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal
Ilość stron: 350
Ocena: 9/10