sobota, 5 września 2015

Dominika Smoleń - "Cena naszych pragnień" + KONKURS


 Każdy w życiu ma jakieś marzenia, pragnienia, które za wszelką cenę chciałby zrealizować. Często dzieje się również tak, że te pragnienia tak naprawdę nie są dla nas dobre, jednak my, zaślepieni zazwyczaj uczuciami nie widzimy tego i nie zdajemy sobie sprawy, jak jest naprawdę. Nawet mimo tego, że bliscy mówią nam, że nie wyjdzie nam to na dobre, my tego nie doceniamy, wiemy lepiej.

Dominika Smoleń to osiemnastoletnia dziewczyna, uczennica liceum. "Cena naszych pragnień" to jej debiut. Dominika prowadzi bloga Nasz Książkowir, a jeszcze dwa lata temu wchodziła w skład naszej Blaskowej ekipy. Tak, recenzowała książki u nas. Dlatego też bez większego zastanowienia się, gdy tylko dowiedziałam się, że będzie wydawać książkę, chciałam ją przeczytać i udało mi się.

Nastoletnia Oliwia przenosi się razem z mamą i bratem bliźniakiem do innego miasta. Zaczyna naukę w szkole z internatem i musi zdobywać pozycję w nowym środowisku. Jak każda nastolatka czeka także na pierwsze zakochanie. Oliwia odnajduje swoją miłość na lekcji angielskiego, ale… to nie jest szczęśliwa miłość.

W powieści poznajemy Oliwię i Dawida, bliźniaków, którzy przeprowadzają się znad morza, do Katowic. Ich mama znalazła lepszą pracę i postanowiła zabrać dzieci ze sobą.  Przychodzą do nowej szkoły, poznają nowych ludzi, zawierają nowe przyjaźnie, zakochują się. Niekoniecznie w tych osobach, w których powinni. Zamężna, trzydziestokilkuletnia nauczycielka języka angielskiego na pewno nie jest osobą, w której powinna zakochać się Oliwia. No ale jak to w życiu bywa, nic nie jest takie jak być powinno. Dziewczyna zakochuje się w nauczycielce, ze wzajemnością. Rozpoczynają się ich potajemne spotkania, które nie są pozbawione emocji i wrażeń. Równocześnie Dominika opisuje jej życie z koleżankami i kolegami z klasy, wspólne spędzanie czasu, imprezy. I relację z bratem, Dawidem. I ta relacja wydawała mi się właśnie troszkę dziwna, zbyt zażyła. Nie mam ani siostry ani brata bliźniaka, więc nie wiem jak wyglądają relacje pomiędzy takim rodzeństwem, jednak wydaje mi się, że niektóre sceny pomiędzy Oliwią a Dawidem były przesadzone. I to właśnie tutaj znalazłam jedyny minus tej książki. Naprawdę, choćbym chciała, nie dopatrzyłam się nic innego, co by mnie denerwowała, coś co byłoby nie tak i do czego mogłabym się przyczepić.

Dominika stworzyła naprawdę bardzo dobrą książkę. Poruszyła w niej trudną tematykę, jaką jest miłość na linii uczennica-nauczycielka. Nie dość, że jest to miłość homoseksualna, to w dodatku z nauczycielką, która ma męża. Dość trudne, nie uważacie? Podobały mi się relacje Oliwii z przyjaciółmi. Były takie prawdziwe. Wszystkie te wypady na imprezy, wspólne zakupy i spędzanie wspólnie wolnego czasu. Muszę przyznać, że ta książka jest naprawdę bardzo prawdziwa. Bohaterowie również są bardzo realistyczni i co najważniejsze - nie denerwują czytelnika. Widać też, że Dominika jest recenzentką książek, ponieważ uniknęła w swojej powieści wiele rzeczy, które pisarze często nieświadomie popełniają. Wiem, że Dominika wyczulona była na punkcie bohaterów, więc sama stworzyła takich, z których byłaby zadowolona i wyszło jej to rewelacyjnie.

Poza tym książkę czyta się naprawdę rewelacyjnie, jest bardzo wciągająca. Spędziłam przy niej naprawdę bardzo przyjemne chwile. "Cena naszych pragnień" to debiut, naprawdę bardzo udany. Poziom tej powieści jest na tyle wysoki, że wcale nie wygląda on na debiut. Przynajmniej moim zdaniem. Muszę się również pochwalić, że  "Cena naszych pragnień" jest pod naszym patronatem, dlatego na blogu i Facebooku pojawią się konkursy, w których będzie można wygrać te książki.

Polecam serdecznie!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuje autorce, Dominice Smoleń. 

 
Na koniec, mam dla Was trzy książeczki "Ceny naszych pragnień" do rozdania w konkursie. Jedna powędruje do naszych fanów na Facebooku, dwie natomiast rozdam tutaj. Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać, że bierzecie udział, podać maila oraz  odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego chciałbyś/ chciałabyś przeczytać właśnie tę książkę i dlaczego nagroda ma trafić do Ciebie. Twórcy najbardziej pomysłowych odpowiedzi zostaną nagrodzeni właśnie tą książeczką, a warto! Czekam na Wasze odpowiedzi do 13 września do godziny 12:00.