Szukaj na tym blogu

25 sierpnia 2015

James Oswald - "Z przyczyn naturalnych"
James Oswald to szkocki autor, który jest autorem miedzy innymi "Z przyczyn naturalnych". Pisał tę książkę przez długi czas i gdyby nie jego przyjaciel nie powstałaby wcale. To za jego sugestią skupił się na literaturze detektywistycznej, przestając pisać w konwekcji fantasy. Myślę, że to była dobra decyzja, ponieważ ta powieść jest świetna. Oprócz typowych dla kryminałów zagadkowych morderstw, wielu poszlak, które czasami prowadzą donikąd i szukania winnych, autor wplótł wątek fantastyczny, który sprawił, że opowieść przedstawiona w powieści jest poniekąd nieprawdopodobna.

Akcja "Z przyczyn naturalnych" dzieje się w szkockim mieście, Edynburgu. Głównym bohaterem jest niedawno awansowany na inspektora, detektyw Anthony McLean. To właśnie jemu zostaje przydzielona sprawa zidentyfikowania młodej kobiety, której szczątki zostały odnalezione w piwnicy w jednym budynku przeznaczonym do rozbiórki. Żaden z jego kolegów nie bierze na serio całej tej sprawy, bowiem kobieta ów została zamordowana sześćdziesiąt lat wcześniej. Czy jest możliwość schwytania jej morderców? I czy po tylu latach uda się wymierzyć sprawiedliwość?

Detektyw inspektor McLean bardzo poważnie podchodzi do całej sprawy. Chce za wszelką cenę dowiedzieć się prawdy. Niestety nie pomagają mu w tym ciągłe starcia z Duguidem, czyli starszym stopniem współpracownikiem.

Duguid, jako bardziej doświadczony policjant prowadzi śledztwo w sprawie bestialskiego mordu Barnaby’ego Smythe’a. Nie jest on jedyną ofiarą nieobliczalnego zabójcy. Po kolei giną inne wielkie osobistości miasta Edynburg. Seryjny morderca nie ma litości dla swoich ofiar.

Inspektor McLean usiłuje dociec istoty niepokojących zbiegów okoliczności, łączących krwawą rzeź starych i bogatych mężczyzn z falą spektakularnych samobójstw, a także ze sprawą rytualnego mordu młodej kobiety sprzed wielu lat.

Powieść "Z przyczyn naturalnych" bardzo przyjemnie mi się czytało. Została ona napisana fajnym językiem, przy którym nie musiałam ziewać i zastanawiać się co jest grane. Od razu polubiłam też McLeana za to, jak traktował swoją babcię, która nie była w najlepszej formie. Został moim ulubieńcem również dlatego, że jego poczucie humoru wraz z realizmem jakim postrzegał świat dobrze ze sobą współgrało. Umiał ciskać ciętymi ripostami w każdym momencie, a przede wszystkim nie bał się tego co inni mogą o nim pomyśleć. Oswald świetnie wykreował tę postać.

Podsumowując polecam tę powieść. Każdy miłośnik literatury kryminalnej, a nawet fantasy, znajdzie tam coś dla siebie.

        Autor: James Oswald
Tytuł: "Z przyczyn naturalnych"
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 396
Ocena: 10/10


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Jaguar. 10 komentarzy:

 1. Tą książkę strasznie chciałabym przeczytać, ale jakoś nie było na to nigdy czasu. Mam jednak nadzieję, że uda mi się to zrobić za niedługo :)
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie pożałujesz jeśli znajdziesz trochę czasu na tę powieść :)

   Usuń
 2. Swietna recenzja, mam zamiar przeczytać tą ksiązkę w najbliższym czasie ;)

  http://secondlife-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie fantastyke i uwielbiam kryminaly! Ksiazka doskonala dla mnie :>
  kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, książka idealna dla Ciebie. Na pewno się nie rozczarujesz! :D

   Usuń
 4. Fabuła nie jest w moich klimatach, więc jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że po nią sięgnę. U mnie dziś recenzja innej książki wydanej przez Jaguar :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka zdecydowanie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie musisz podawać linka, znalazłam recenzję. ;) Bardzo zachęcający opis. żałuję, że tak krótki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantasy nie lubię, ale skoro wątki kryminalne to już lepiej :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY