Szukaj na tym blogu

29 sierpnia 2015

Anna Kasiuk - "Łowiska. Tom I. Lewy brzeg"

Wydawać by się mogło, że w tych czasach nie ma już ludzi, którzy wierzą w różnego rodzaju klątwy, uroki czy przepowiednie. Jednak bohater "Lewego Brzegu", Paweł jest wyjątkiem. Od dawna wie o klątwie, która ciąży na jego rodzinie i postanawia coś z tym zrobić. Przez wiele lat szuka kobiety, która miała być przyczyną tej klątwy. Chce ją poznać i zemścić się. W tym celu wyjeżdża do Warszawy, a tam zamiast jej, poznaje jej córkę, Majkę. Za wszelką cenę chce się do niej zbliżyć. Jak potoczą się jej losy? Czy Majce grozi niebezpieczeństwo? 
Sięgnęłam po tę książkę z takiego powodu jak zwykle. Gdy przeczytałam opis, bardzo mnie zaintrygował i chciałam się dowiedzieć jak potoczą się losy bohaterów.  Z autorką nie miałam nigdy wcześniej do czynienia. Jest to druga powieść pani Anny Kasiuk. Autorka zadebiutowała książką "Piąte - nie zabijaj", której nie miałam okazji jeszcze przeczytać, ale wszystko przede mną. 

Głównymi bohaterami są Majka i Paweł, którzy wpadają na siebie "przypadkowo" w Warszawskim klubie. Głośna muzyka, hałas, mnóstwo ludzi, to nie okoliczności sprzyjające nawiązaniu nowych znajomości, dlatego też Paweł przychodzi do jej pracy, chce się spotkać, zostawia swój numer telefonu. Paweł to osoba bardzo tajemnicza, stanowcza, spontaniczna, ale i drapieżna i nieprzewidywalna. Nigdy nie wiadomo, co w danej sytuacji wpadnie mu do głowy. 
Majka natomiast jest totalnym jego przeciwieństwem. Jest spokojna, opanowana, ostrożna, w pełni oddana swojemu choremu ojcu oraz przyjaciółce. Pracuje jako psycholog dziecięcy w starym, zniszczonym gabinecie na warszawskiej Pradze. Marzy o tym, aby kiedyś przenieść się na lewy brzeg Wisły i to tam rozpocząć karierę psychologa w pięknym, nowoczesnym budynku. Jednak czy ten lewy brzeg to na pewno dobry pomysł?

"Lewy brzeg" to książka bardzo tajemnicza i emocjonująca, a w niektórych sytuacjach nawet niepokojąca. Po powieści spodziewałam się zwyczajnej obyczajówki, a otrzymałam zupełnie coś innego. Tajemnice z przeszłości, miłość, która połączyła Majkę i Pawła. Jednak jest to miłość nieidealna, oparta na ciągłych kłamstwach, niedomówieniach i tajemnicach. Mamy tutaj również relacje przyjacielskie, między Ewą a Majką, rodzinne - Majką a jej ojcem i braterskie - Paweł i jego brat, Robert, którego bardzo polubiłam. 
Paweł przez całą powieść skrywa tajemnicę, o której nie chce powiedzieć Majce. Boi się, że gdy ta się o niej dowie, zostawi ją i nie będzie chciała mieć z nim nic wspólnego. Oboje jednak czują, jakby znali się od dawna i już kiedyś się poznali. 

Książka bardzo mi się podobała. Autorka pisze bardzo prosto i przyjemnie, więc podczas czytania spokojnie można się zrelaksować. Poza tym "Lewy brzeg" jest bardzo wciągający. Autorka w taki sposób prowadzi akcję, że nie można się oderwać od książki. Już nie mogę się doczekać kolejnej książki z tej serii, a nieoficjalnie już wiem, że książka jest już u wydawcy, więc pewnie niedługo będziemy mogli się spodziewać kontynuacji.

7 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej autorce ani o książce... Może kiedyś się skuszę, ale na razie nie jestem w nastroju do takich książek.

  OdpowiedzUsuń
 2. To coś dla mnie, lubię takie książki - chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się być ciekawa, chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gosiek, nawet okładka wygląda obyczajowo^^ Nie dziwie się Twoim skojarzeniom :) Historia młodej kobiety z marzeniami i mężczyzny z tajemnicą, których połączy miłość i jeszcze bardziej wszystko skomplikuje. To mogłoby się dziać obok nas. Marzenia, miłość, zemsta - jestem szalenie ciekawa jak potoczą się losy głównych bohaterów. Czy marzenia Majki nie okażą się złudzeniami, czy Paweł wyzna swoją tajemnicę, czy ich związek przetrwa? Jak dalej będziecie pisać takie recenzje to się zrujnuje ;_;

  OdpowiedzUsuń
 5. wow. Ogromnie mnie zaciekawiłaś. Sama już okładka przyciąga a do tego taka recenzja. To książka dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. okładka super lubię książki z ciekawymi okładkami, przyciągają oko i zachęcają do sięgnięcia po niej bardziej niż inne

   Usuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY