Szukaj na tym blogu

04 lipca 2015

Hans Koppel - "Ona już nie wróci"


Hans Koppel to urodzony w 1964 roku w Helsingborgu, autor książek dla dzieci. Przyjął pseudonim Hans Koppel i wtedy zaczął wydawać powieści dla dorosłych. Naprawdę nazywa się Peter Lidbeck.

Ylva Zetterberg to żona i matka ośmioletniej dziewczynki, Sanny Nie jest ona przykładną panią domu jak można byłoby sądzić. Tak naprawdę, ta około czterdziestoletnia kobieta to niezłe ziółko, więc kiedy nie wraca do domu na noc jej mąż, Mike, nie przejmuje się zbytnio. Dopiero po jakimś czasie zauważa, że Ylva nie zadzwoniła nawet do córki, którą przecież tak kocha. Policja niechętnie zajmuje się sprawą zaginięcia, ale od samego początku podejrzewają, że to Mike stoi za zniknięciem kobiety.
Może w przypływie zazdrości zamordował żonę, a jej ciało gdzieś ukrył?

Gdzie jest Ylva? Autor od samego początku ukazuje odpowiedź na to pytanie.Jest ona bliżej Mike'a niż mogłoby się komukolwiek zdawać. Czytelnik wie kto porwał Ylvę, razem z nią przeżywa horror uwięzienia.

Ciekawą rzeczą było zamieszczenie fragmentów wykładu o tym, w jaki sposób przestępcy i kaci zyskują przewagę nad swoimi ofiarami, które po pewnym czasie solidaryzują się ze swoimi prześladowcami. Wszystko wymienione w tym wykładzie autor pokazał na przykładzie uwięzionej Ylvy. To było naprawdę fascynujące zjawisko

Na początku wydawało się, że Ylva jest niezastąpiona. Córeczka zadaje ciągłe pytania o mamę, Mike nie może o niej zapomnieć. Ciągle myśli o jej cierpieniu, ponieważ w głębi serca czuje, że ona nadal żyje. Jednak po jakimś czasie życie wraca do normy. Mike spotyka się z inną kobietą, Sanny akceptuje ją i spędza z nią czas, co ją bardzo cieszy.

W tej książce jest wiele niejednoznacznych postaci. Czytelnik współczuje uwięzionej Ylvie, razem z nią przeżywa koszmar uwięzienia. Mimo, że początkowo porywacze napawają obrzydzeniem,to potem można zrozumieć ich zachowanie. Kto z nas nie zemściłby się na kimś za taką szkodę, jaką nam wyrządził? Myślę, że niewiele potrafiłoby wybaczyć. Nie zmienia to jednak faktu, że traktowanie Ylvy było naprawdę brutalne.

"Ona już nie wróci" to świetny thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu. Przez większość część książki zastanawiałam się co takiego zrobiła Ylva, że jest tak karana. Na końcu powieści spotkała mnie niespodzianka - dowiedziałam się wszystkiego, całej prawdy.

Książka godna polecenia wszystkim miłośnikom napięcia i thrillerów psychologicznych.Autor: Hans Koppel 
Tytuł: "Ona już nie wróci"
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 304
Ocena: 8/10


7 komentarzy:

 1. To coś dla mnie, bo już dawno nie czytałam nic dobrego z tego gatunku :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka trzymająca w napięciu, niejednoznaczna...-rzadko takie czytam. Są dla mnie "za ciężkie", zbyt przytłaczające. Nie da się jednak zaprzeczyć, że twoja recenzja jest bardzo dobra :) Może w przyszłości sięgnę po tą książkę lub po inną z tego gatunku...

  http://odkawywoleksiazke.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym przeczytał. Muszę zapamiętać tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa książka, więc przeczytaj koniecznie :)

   Usuń
 4. Spodobała mi się już sama okładka, a opis tej historii jeszcze bardziej intryguje. Pora chyba jesień spędzić w towarzystwie dobrych thrillerów. :)
  Pozdrawiam
  A.

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY