Szukaj na tym blogu

13 czerwca 2015

Joanna M. Chmielewska - "Sukienka z mgieł"Weronika jest córką lekarzy, którzy pragnąc robić wielką karierę, zapomnieli o swojej jedynaczce. Niczego jej w życiu nie brakowało, poza miłością, której nie potrafili okazywać rodzice, jednak natura jej to wynagradzała. Już od najmłodszych lat kochała zwierzęta i rośliny. Uwielbiała koty, które dawały jej mnóstwo radości i uczyły kochać. 

Jako dorosła osoba, Weronika postanawia założyć kawiarnię w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem. Z jej planami nie zgadzają się rodzice, którzy w ramach buntu nie zaszczycili swoją obecnością tego miejsca. Piwnica jest opisana w bardzo wyjątkowy sposób, to miejsce, do którego chce się wracać, a ludzie zaglądający tam, z pewnością nie należą do zwyczajnych. Możemy tam spotkać bardzo ciekawe osobistości, które na pozór nie wyróżniają się wśród tłumu, jednak ich historie często zapierają dech w piersiach. 

Byłabym najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, gdyby miejsce takie jak Piwnica pod Liliowym Kapeluszem, istniało naprawdę. Gdyby zaglądali tam ludzie, nie tylko po to, by napić się kawy, ale też wyciszyć na chwilę, uciec od codziennego zgiełku. Pewnie wiele jest miejsc podobnych do tego, ale myślę, że żadne nie jest tak wyjątkowe jak to opisane w książce. 

Życie Weroniki jest dość poukładane. Praca, dom, ukochany kociak i wszystko na swoim miejscu. Wszystko, oprócz miłości, kobieta ciągle szuka kogoś, z kim mogłaby spędzić resztę życia. Gdy wydaje się, że kogoś takiego już znalazła, okazuje się, że nie jest on w stanie udźwignąć niektórych problemów, jak na przykład choroba. 

W Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem spotkamy nie tylko wyjątkową Weronikę, która potrafi rozmawiać z ludźmi i wie, kiedy ktoś potrzebuje pomocy. Znajdziemy tam również Małomównego, który ukryty za swoim laptopem obserwuje ludzi i tworzy, Krychę, a właściwie Anastazję, która nagle decyduje się zawalczyć o swoje życie, Andrzeja - uroczego młodzieńca, który powinien być wzorem dla innych dorastających mężczyzn i wiele innych osób, przewijających się przez to pełne uroku miejsce. 

To pierwsza książka autorstwa pani Chmielewskiej, z jaką miałam okazję się spotkać i jestem pod ogromnym wrażeniem. Za mną jest również "Karminowy szal" i ciągle chcę więcej. To dowód na to, że polscy pisarze potrafią pięknie pisać i działać na wyobraźnię czytelnika. 

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję:
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo mg

9 komentarzy:

 1. Twórczość tej autorki jeszcze przede mną, ale po twojej recenzji sądzę, że mi się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jest ze mną ;)
   Chcę dać jej szansę i wierzę, że się nie zawiodę!

   Usuń
  2. I przede mną :). Niebawem będę czytać książkę "Poduszka w różowe słonie". Mam nadzieję że spodoba mi się styl autorki :)

   Usuń
 2. Pierwszy raz słyszę o tej książce.
  _______________
  Mój blog - klik!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lekarze, koty, jedynaczka - tematyka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedawno czytałam Poduszkę w różowe słonie i własnie tam też poznajemy Weronikę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam jedynie "jak wytrzymać z mężczyzną" od niej, ale przyznaję, że bardzo mi się podobało. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam wszystkie książki J.M. Chmielewskiej (te dla dorosłych) i każda bardzo mi się podobała, sama chętnie odwiedziłabym taką Piwnicę Pod Liliowym Kapeluszem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwiodła mnie autorka, uwiódł mnie tytuł,uwiodła mnie recenzja, uwiódł mnie opis. Uwiedziona sięgnę po ta książkę, gdy tylko ją gdzieś znajdę :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY