poniedziałek, 15 czerwca 2015

Gary Troup - "Zły bliźniak"


"Zły bliźniak" to ostatnia powieść napisana przez Gary'ego Troup. Zapewne część z was pamięta, że ów pisarz zginął we wrześniu 2004 roku, kiedy odrzutowiec relacji Sydney-Los Angeles, którym podróżował, rozbił się nad południowym Pacyfikiem. Umarł na początku swojej drogi literackiej, co dotknęło jego zagorzałych fanów.

A teraz coś o książce.

Do detektywa Paula Artisana, który zajmuje się błahymi sprawami, zgłasza się młody, niezwykle bogaty Clifford Widmore ze zleceniem odnalezienia zaginionego brata bliźniaka, któremu rzekomo grozi niebezpieczeństwo. Artisan po rozważaniu wszystkich za i przeciw podejmuje się tego zadania. Jeździ po całym świecie tak, jak wskazują tropy. Jest w Kalifornii, na Kubie, odwiedza okolice Nowego Jorku, a nawet leci do dalekiej Australii.

Clifford twierdzi , że jego brat jest - w odróżnieniu od niego - bardzo złym człowiekiem. Detektyw zaczyna więc od szukania czarnej owcy, ale w trakcie podróży, przerywanej powrotami do domu i długimi rozmowami z starszym przyjacielem , przekonuje się, że cała rodzina Widmore jest podejrzana, a rzeczywistość nie wygląda tak, jak wszyscy chcą mu wmówić.

W trakcie lektury nasuwają się pytania: kto tak naprawdę jest zły w tej rodzinie? Kto chce i jakimi sposobami przejąć majątek rodziny Widmore? I w końcu, kto kogo chce zabić?

"Zły bliźniak" to ciekawa powieść, którą czyta się świetnie. Główny bohater od samego początku zyskuje sympatię czytelników. Nie brakuje też ciekawych zwrotów akcji. Polecam każdemu, kto ma ochotę na chwilę relaksu razem z książką detektywistyczną.


Autor: Gary Troup
Tytuł: "Zły bliźniak"
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 215
Ocena: 7/10