Szukaj na tym blogu

02 maja 2015

Marliese Arold - "Chcę żyć!"Nadine nie może uwierzyć, że Florian, który był jej pierwszą miłością ma AIDS. Kiedy okazuje się, że jest jednak zakażona wirusem HIV cały jej świat wali się w gruzy (kto wymyślił to zdanie? Dla mnie ono nie ma sensu.) Z kim może o tym porozmawiać? Ile zostało jej życia? Czy jest jeszcze dla niej jakaś przyszłość?

Autorka porusza problem z którym jeszcze się nie spotkałam w książkach. Jest nim wirus HIV. Pomysł na książkę jest naprawdę genialny. Marliese Arold chciała uświadomić czytelników, czym tak naprawdę jest HIV.

Bohaterka z dnia na dzień otrzymuje list od byłego chłopaka, Floriana z wiadomością, że może mieć AIDS. Emocje kierujące nią są nie do opisania. Nadine bardzo się boi i nie chce nikomu nic mówić. Decyduje Si e na testy. Okazuje się, że jest ‘tylko’ zarażona wirusem HIV. Jest załamana. Rodzice starają się ją wspierać. Dziewczyna nie wie, czy powiedzieć znajomym. Obawia się, że oddalą się od niej i nie będą chcieli mieć z nią nic wspólnego.

Książka jest cudowna. Skierowana dla nastolatek, jednak również dorośli odnaleźli by w niej coś dla siebie. Autorka posługuje się prostym językiem. W ten sposób chce zaskarbić sobie wiernych czytelników.
Powieść napisana została po to, aby uświadomić nam, czytelnikom, czym jest ta choroba i jak z nią żyć.

Bardzo przypadł mi do gusty pomysł ‘To musisz wiedzieć’ czyli wszystko o AIDS i HIV.Na końcu powieści zostały opisane m. In. Co to jest AIDS, test na HIV i na czym on polega, HIV, co znaczy, że ktoś jest seropozytywny i inne pojęcia. Występują również informacje jak można się zarazić, a jak nie, sposoby przenoszenia infekcji i inne. Jest również opisana różnica między AIDS a HIV.

Na końcu zostały wypisane ośrodki terapeutyczne dla osób żyjących z HIV, chorych na AIDS  i ich bliskich. Podane są adresy, numery telefonów i adresy meblowe. Myślę, że jest to świetny pomysł. Chorzy na AIDS czy HIV często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Książka ta pomoże im w tym. Może również sprawić, że chorzy zaczną patrzeć inaczej na świat, normalnie funkcjonować, co nie jest takie proste, jak się nam wydaje.

Powieść pozwala nam znaleźć się w sytuacji głównej bohaterki, Nadine. Dzięki niej możemy łatwiej zrozumieć chorych i dowiedzieć się sporo o tej chorobie.

Jak już wspominałam, książka nie jest wyłącznie dla nastolatek. Doskonale odnajdą się w niej również ludzie dorośli. Polecam ją każdemu, choćby dlatego, by dowiedzieć się czegoś więcej o AIDS czy HIV. Myślę, że każdy powinien ją przeczytać.

Autor: Marliese Arold
Tytuł: Chcę żyć!
Seria: Ossolineum
Wydawnictwo: Nasza Biblioteka
Rok wydania: 2008r.
Ilość stron: 123
Ocena: 9/10

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa książka. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już kiedyś spotkałam się z tym tytułem, jednak nie byłam pewna czy chcę to przeczytać. Po Twojej recenzji zmieniłam zdanie. Liczę na to, że szybko trafi w moje łapy :>

  OdpowiedzUsuń
 3. Również nie spotkałam się z podobną tematyką wcześniej w książkach, ale zaintrygowałaś mnie pozycją. Skoro może trafić do tak szerokiego grona odbiorców musi być dobra. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się kiedyś temat AIDS obił o uszy w jakiejś książce - szkoda tylko, że nie pamiętam już w jakiej. Mnie taka tematyka zawsze przeraża i unikam takich pozycji - taki książkowy tchórz ze mnie.

  papierowemiasta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka leży w kręgu moich zainteresowań, dlatego też chętnie ją poznam.

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY