poniedziałek, 11 maja 2015

Agata Christie - "I nie było już nikogo"
Raz dziesięciu żołnierzyków
Pyszny obiad zajadało,
Nagle jeden się zakrztusił-
I dziewięciu pozostało.


Wyspa Żołnierzyków, dziecięca rymowanka i dziesięciu obcych sobie ludzi. To o tym jest kolejna świetna powieść królowej kryminałów, niosąca tytuł "I nie było już nikogo". 
To rewelacyjny kryminał, w którym napięcie rośnie z każdym kolejnym rozdziałem.

Kolejną już książkę Christie przeczytałam w ciągu jednego dnia. Nie mogłam się doczekać końca powieści, aby dowiedzieć się kto jest zabójcą. W trakcie czytania podejrzewałam wszystkich po kolei, każdy z gości na wyspie mógł być zbrodniarzem. 

"I nie było już nikogo" to historia grupy ludzi zaproszonych przez niejakiego U.N.Owena na jego Wyspę Żołnierzyków. Każdy z gości coś ukrywa. I nie jest to byle jaka tajemnica. Wszyscy bowiem przyczynili się do śmierci osób, ale w taki sposób, że z godnie z prawem nadal byli niewinni. Nikt nie mógł im udowodnić popełnionych czynów i ukarać ich za te zbrodnie. 


"Pozostało nas siedmioro. Z tych siedmiorga jedno jest - jeśli wolno mi się tak wyrazić - takim nieprawdziwym żołnierzykiem."


Zaproszeni goście stają się nieufni w stosunku do samych siebie. Każdy podejrzewa każdego, a czytelnik jak najszybciej chce poznać prawdę i odkryć tajemnicę pana Owena i Wyspy Żołnierzyków.

Będę szczera. Po przeczytaniu "I nie było już nikogo" byłam pod wielkim wrażeniem mordercy. Musiał on wymyślić wyrafinowany plan uśmiercenia dziesięciu ludzi, a rymowanka miała dodać tylko pikanterii jego zbrodniom. Zachował zimną krew i gdyby nie list napisany przez niego z opisem wszystkich zbrodni, nigdy bym nie zgadła, kto był takim geniuszem zbrodni.


"A ten jeden, ten ostatni
Tak się przejął dolą srogą, 
Że aż z żalu się powiesił,
I nie było już nikogo."

Ta powieść to kolejny dowód na to, że Agata Christie nie bez powodu nazywana jest królową kryminału.
Polecam ją każdemu kto zakochany jest w jej twórczości, a także tym, którzy dopiero zaczynają z nią swoją przygodę.


Autor: 
Tytuł: "I nie było już nikogo"
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron:220
Ocena: 10/10