poniedziałek, 16 marca 2015

Richard Preston - "Strefa skażenia"


Jakiś czas temu na świecie było głośno o wirusie ebola. Wtedy nie interesowałam się nim za bardzo. Może dlatego, że ludzie chorowali na niego w dalekiej Afryce, a może dlatego, że media informowały głównie o śmierci ludzi, z którymi nie miałam wiele wspólnego.

Kiedy otrzymałam propozycję zrecenzowania dzieła Richarda Prestona, trochę się wahałam. Nie każdy thriller o tematyce medycznej jest ciekawie napisany i potrafi wciągnąć wymagającego czytelnika. Jednak przeczytałam kilka opinii na temat tego pisarza i postanowiłam przybliżyć sobie tematykę o wirusie ebola.

I to była świetna decyzja! Do tej pory nie miałam pojęcia pojęcia o wielu rzeczach związanych z chorobą wywołaną właśnie przez ten wirus.


"Ebola jest ludzką katastrofą, potworem, groźnym pasożytem, nieświadomym, nieczułym twórcą ogromnego cierpienia, nieubłaganie rozwijającym się w ludzkim ciele"


Zaczynając od tego, że dowiedziałam się o pierwszych zachorowaniach, które miały miejsca już w latach 70. ubiegłego wieku, a kończąc na tym, że wirus ebola może się pojawić o każdej porze, w każdym miejscu na ziemi, a zarażonym może być tak naprawdę każdy z nas.

"Strefa skażenia" zawiera całą prawdę na temat tego strasznego wirusa, pokazuje, że są rzeczy straszniejsze niż HIV i klęski żywiołowe. Autor opisuje działania najwybitniejszych biologów i wirusologów, którzy za cel postawili sobie znalezienie początków wirusa ebola. Jakimi drogami rozprzestrzenia się ów wirus? Czy zdążą wynaleźć lekarstwo zanim dojdzie do najgorszego: do epidemii na skale światową?

Preston w swojej książce ukazuje prawdę okrutną, a zarazem fascynującą. Matka natura jest nieprzewidywalna, ciągle nas zaskakuje. Niestety, w pojedynku z jej bronią jesteśmy na przegranej pozycji. Ona zawsze zwycięży, my możemy tylko niwelować skutki jej wygranej. W "Strefie skażenia" ten problem jest przedstawiony w sposób bardzo obrazuje, co czyni tę książkę bardzo intrygującą. Ta pozycja jest idealna dla każdego, kto lubi thrillery medyczne, a także dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś nowego o jednym z najstraszniejszych wirusów na świecie.


 Autor: Richard Preston
Tytuł: "Strefa skażenia"
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Ilość stron: 320
Ocena: 9/10


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non: