Szukaj na tym blogu

11 lutego 2015

Sabina Waszut - "Rozdroża "


Autor: Sabina Waszut
Tytuł: "Rozdroża"
Wydawnictwo: Muza
Ocena: 10/10

Górny Śląsk, kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dla młodziutkiej Sophie jedyną odskocznią od domowych obowiązków i pracy w jadłodajni są spotkania z Władkiem Zaleskim, chłopcem mieszkającym w tym samym domu. Wkrótce przelotna znajomość przeradza się w silne uczucie. Młodzi zakochują się w sobie na przekór rodzicom, którym trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z synem śląskiego powstańca. Wydaje się, że wszystko zmierza do szczęśliwego zakończenia.

Sophie i Władek pobierają się w maju 1939, są pełni nadziei na lepsze i dostatniejsze życie. Wrzesień rujnuje wszystkie ich plany. Władek walczy w polskim wojsku, dostaje się do niewoli, a wkrótce zostaje wcielony do Wehrmachtu. Tymczasem Sophie kończy kurs stenotypistek i dostaje pracę w pszczyńskim urzędzie. Wyjazd z rodzinnego domu dla młodej wchodzącej właśnie w życie kobiety nie jest łatwy, a kilkuletnia rozłąka z mężem wystawia ich uczucie na wiele prób. Sophie musi dokonywać trudnych wyborów i podejmować wiele niełatwych decyzji…

Rok 1934 piękna Niemka Sophie Trauter razem z całą rodziną przeprowadza się na polską stronę Śląska. Tam poznaje swoją miłość. Władek oświadcza się Sophie i kilka miesięcy później pobierają się. Szczęśliwe małżeństwo wiedzie spokojne życie, planuje swą przyszłość. Czy już nic ani nikt nie przerwie im tej sielanki? Byłoby zbyt pięknie. W 1939 wybuch II Wojny Światowej, zmienia ich życie. Władek zostaje zgłoszony do polskiego wojska i rozpoczyna walkę z niemieckim wrogiem. Walka nie trwa jednak długo, gdyż szybko zostaje wzięty do niewoli, a chwilę potem przymusowo pełni funkcję żołnierza Wehrmachtu. Sophie zostaje w domu. Tęskni za ukochanym. Jedynym znakiem od niego są listy jakie wysyła żonie. Kobieta w Katowicach kończy kurs i zaczyna prace w pszczyńskim urzędzie. Dziewczyna poznaje tam nowych ludzi, nowe życie i nowego mężczyznę… 

Czy uczucie do męża pozwoli przetrwać dużo prób, które zgotował jej los? Jakich wyborów dokona? Historia opowiada o miłości, cierpieniu, ciężkich decyzjach i odwadze podczas II Wojny Światowej. Jest to powieść o wielkim uczuciu jakim jest miłość, połączona z wątkiem historycznym. „Rozdroża” to rozmyślenia młodej dziewczyny, która nie wie jak żyć podczas wojny. Nie wie kim jest w stu procentach, gdyż z jednej strony czuje się Niemką, a z drugiej Polką. To ciekawa historia, opowiadająca prawdziwe życie ludzi podczas okropnego czasu jakim była wojna. Czyta się ją łatwo i przyjemnie, z łatwością wciąga czytelnika. „Rozdroża” to pierwsza część historii o Sophie i Władku. 

Kontynuacją tej książki będzie nowe dzieło Sabiny Waszut, która pracowała nad „Mostami” – dalszych losach młodego małżeństwa. Gorąco polecam tę książkę.

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY