Szukaj na tym blogu

02 lutego 2015

C.J.Sansom - "Rebelia"


Autor: C.J.Sansom
Tytuł: "Rebelia"
Wydawnictwo: Albatros
Ilość stron: 607


Zawsze lubiłam historię. Poznawać życie zwykłych ludzi sprzed wieków, sposoby panowania największych królów, ich drogi do objęcia tronów. Dowiadywać się jak przebiegały największe wojny i bitwy ówczesnych lat.
Jednak do tej pory nie miałam do czynienia z powieściami stricte historycznymi. Aż do dnia kiedy zobaczyłam na półce w Biedronce "Rebelie". Nie dość, że książka historyczna to jeszcze kryminał! Od razu poczułam nagłą chęć kupienia jej. Moje zachowanie potęgował fakt, że cena była stosunkowo niska, więc stwierdziłam, że nie mogę przepuścić takiej okazji!

Głównym bohaterem jest Matthew Shardlake, prawnik królewski znany z zamiłowania do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Spostrzegawczość, wnikliwość i sumienność w powierzonych mu zadaniach staje się, w kręgach prawniczych i nie tylko, powszechnie znana. Arcybiskup Cranmer wyznacza mu zadanie. Dostarczyć cennego więźnia do londyńskiego Tower - sir Edwarda Broderica, który jest przetrzymywany w mieście York. Na miejscu zaczynają się dziać, wokół prawnika i jego asystenta dziwne rzeczy.

Morderstwa, nagłe ataki na życie Shardlake, spisek przeciwko królowi i podejrzane schadzki nocą. Kto stoi za tym wszystkim? Czy jest to jedna osoba, czy może zorganizowana siatka, która dąży do obalenia króla?

Shardlake odkrywa dokumenty podważające prawa Henryka VIII do tronu oraz prawdę o prowadzeniu się Katarzyny Howard - ta wiedza może zaprowadzić prosto w ręce kata. Mimo, że w książce wiele jest archaizmów i dialogów typowych dla tej epoko to czyta się ją z zapartym tchem tym bardziej, że poznaje się w jakiej rzeczywistości przyszło żyć ówczesnym mieszkańcom Anglii.

Czytając "Rebelie" byłam pozytywnie zaskoczona, ponieważ sięgając po nią, tak naprawdę nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Trochę się bałam, że będzie to nudna książka, która jedynie co ma do zaoferowania to suche fakty historyczne. Na szczęście już po pierwszych stronach przekonałam się o tym, że autor jest wybitnym pisarzem, który świetnie połączył historię z kryminałem.
Akcja toczy się wartko, a w powieści występuje wiele autentycznych postaci. Sama intryga również opiera się na wydarzeniach historycznych, o czym zresztą autor donosi na końcu książki. 

C.J. Sansom to angielski historyk, który jest autorem niezwykle interesującego cyklu powieści sensacyjnych dziejących się w czasach panowania Henryka VIII. Już pierwsza powieść cyklu, zatytułowana „Komisarz”, wzbudziła wielkie zainteresowanie czytelników, za drugą, „Alchemik”, autor otrzymał nagrodę Crime Writers Association. „Rebelia” jest trzecią częścią tej serii.

Szkoda, że zaczęłam swoją przygodę z tym autorem od jego trzeciej powieści. Jednak wiem, że jeśli będę miała okazję przeczytania jego poprzednich pozycji z cyklu o prawniku Matthew Shardlake, nie zawaham się tego zrobić!
Ocena: 9/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY