Szukaj na tym blogu

09 lutego 2015

Agata Christie - "Zagadka Błękitnego Ekspresu"


Wielkie pieniądze, cenne klejnoty, namiętność i chłodna kalkulacja, kradzież i morderstwo - to wszystko znajdzie czytelnik w kolejnej historii jaka wyszła spod pióra Agaty Christie, a mianowicie w "Zagadce Błękitnego Ekspresu".

Po małej przerwie postanowiłam wrócić do jednej z moich ulubionych pisarek. Już prawie zapomniałam jak świetnie Agata Christie potrafi skonstruować fabułę powieści, by zmusić czytelnika do użycia swoich szarych komórek, które pomogłyby mu w znalezieniu przestępcy.


 "Wyjęła naszyjnik z kasetki i przymierzyła. Milioner przyglądał się jej. Myślał o wielu kobietach, które go nosiły. Zazdrość, szaleństwa i złamane serca. Serce Płomienia, jak wszystkie słynne kamienie, zostawiało za sobą szlak przemocy i nieszczęść.

Zamężna córka znanego miliardera Rufusa Van Aldina, Ruth Kettering, podczas podróży luksusowym Błękitnym Ekspresem zostaje zamordowana. Szybko okazuje się, że motywem zabójstwa była kradzież drogocennego naszyjnika, który dziewczyna na krótki czas przed śmiercią dostała w prezencie od ojca. Wiadomo, że klejnotem od dawna interesowało się wiele szajek przestępczych, ze znanym kryminalistą o pseudonimie Markiz na czele. Zrozpaczony stratą córki milioner postanawia zaangażować do wyjaśnienia sprawy najsłynniejszego detektywa na świecie - Herkulesa Poirota.

Podczas podróży Błękitnym Ekspresem Poirot poznaje Katarzynę Grey - młodą wiejską dziewczynę, której na podróż ekskluzywnym pociągiem pozwolił odziedziczony niedawno spadek. Katarzyny jest ważnym świadkiem, ponieważ w wieczór poprzedzający tragedię odbyła długą rozmowę z Ruth Kettering. Kobiety zdążyły się zaprzyjaźnić, panna Grey postanawia zatem pomóc Poirotowi w odkryciu sprawcy.

" - Ma pan kiepską reputację, to prawda, ale kobiet to nigdy nie odstraszy. Gdyby był pan człowiekiem o kryształowym charakterze, niepokalanej moralności, który nie popełnił ani jednego grzesznego czynu i robił zawsze to, co do niego należy... eh, bien! wtedy miałbym wątpliwości co do pańskiego powodzenia. Widzi pan, cnoty moralne są mało romantyczne. Cenią je tylko wdowy."

Kto zamordował córkę milionera? Gdzie jest Serce Płomienia? Komu odda serce Katarzyna Grey? Na szczęście – jak sam mówi w powieści – „Papa Poirot zawsze śmieje się ostatni."

"Zagadka Błękitnego Ekspresu" to ciekawa pozycja. Zuchwałość Herkulesa Poirota sięga najwyższego stopnia, co dodaje powieści szczypty komizmu.
Fabuła została dobrze przemyślana przez autorkę, a intryga jest świetnie skonstruowana. Z napięciem oczekiwałam rozwiązania zagadki. I przyznam szczerze, że bardzo mnie ono zaskoczyło!

Autor: Agata Christie
Tytuł: "Zagadka Błękitnego Ekspresu"
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 267
Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat:


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY