Szukaj na tym blogu

23 lutego 2015

Agata Christie - "Podróż w nieznane"


Kolejna mistrzowska powieść Agaty Christie. Tym razem nikt nie zostaje zamordowany, co czyni tę książkę bardziej sensacyjną, co wciągającą!

Młoda kobieta, która niewiele już oczekuje od życia, podejmuje ryzykowne przedsięwzięcie: rusza na poszukiwanie zaginionego naukowca. A ponieważ to nie pierwszy znakomity naukowiec, który zniknął bez śladu, sprawą zaczyna interesować się wywiad. Co się dzieje z zaginionymi? Ktoś ich porywa? Są ofiarami szantażu? Prania mózgu? Klucz do tajemnicy posiada Oliwia Betterton – niestety, spoczywająca na łożu śmierci.

W tym samym czasie w hotelu w Casablance inna młoda kobieta, Hilary Craven, próbuje odebrać sobie życie. Ratuje ją pukanie do drzwi. Mężczyzna, który za nimi stoi, proponuje znacznie bardziej emocjonujący sposób na popełnienie samobójstwa.

Główna bohaterka dowiadując się, że miała lecieć tym samym samolotem, co pani Betterton, jest zawiedziona. Chciała umrzeć, aby nie cierpieć po stracie ukochanej córeczki. Jednak nie to było jej przeznaczeniem. Ona miała zadanie do wykonania, chociaż jeszcze o tym nie wiedziała. Zadanie, które mogło zmienić nie tylko jej żywot, ale też życie ludzi na całym świecie.

Hilary staje się dublerką zmarłej Oliwii. Od tej chwili rozpoczyna się jej podróż, podczas której musi sama sobie radzić.

Agata Christie dobrze sobie poradziła z nie-kryminalną powieścią. Bohaterka nie czuje presji, że musi szybko rozwiązać zagadkę. Nie ma też zbyt dużego napięcia. Jednak książka jest pełna zwrotów akcji, dzięki czemu czytelnik nie może się doczekać co będzie potem.

Zakończenie jest naprawdę zaskakujące. Kiedy już myślałam, że Hilary wszystko zaprzepaściła i nie ma szans na to, aby mogła odzyskać wolność, zdarza się coś nieoczekiwanego, dzięki czemu powieść uznałam za jeszcze bardziej intrygującą.

Postacie drugoplanowe są bardziej intrygujące aniżeli główna bohaterka.
Bogaty filantrop, Aristides, był jednym z nielicznych, który wzbudził we mnie skrajne emocje. Idee i pomysły jakie reprezentował były ciekawe i fascynujące. Były też odrażające i nieludzkie. Nauka wymaga poświeceń, ale nie kosztem niewinnych ludzi

"-Komu tak się przyglądałeś, przyjacielu?
- Tym dwojgu - odpowiedział Jessop - Wysłałem Hilary Craven w podróż w nieznane, ale chyba co innego było jej dane."

Każde wydarzenie, każda radość i nieszczęście jest po coś. Wszystko to, czego doświadczamy ma jakieś znaczenie.

Powieść "Podróż w nieznane" stanowiła dla mnie przyjemną odskocznię, dzięki której mogłam się odprężyć po ciężkim dniu. Fanów twórczości Agaty Christie nie trzeba długo namawiać do sięgnięcia po tę książkę. Natomiast wszystkich tych, którzy rozpoczynają przygodę z tą panią, proponuję nie wybierać się w nieznane, tylko sięgnąć po inne dzieła autorki, np. "Wielka czwórka", "Mężczyzna w brązowym garniturze".

Autor: Agata Christie
Tytuł: "Podróż w nieznane"
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 244
Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat:0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY