Szukaj na tym blogu

28 stycznia 2015

Roma Ligocka - "Droga Romo"


Autor: Roma Ligocka
Tytuł: "Droga Romo"
Wydawnictwo: Literackie
Ilość stron: 235
Data wydania: 2014
Ocena: 10/10

"Chciałam opowiedzieć o <<wibrowaniu kobiecości>>, które zaczyna się w nas, kiedt mamy kilkanaście lat, i potem nie opuszcza nas już przez całe życie. 

Chciałam opowiedzieć o trudnym kobiecym losie, o jego pierwszym uderzeniu wtedy, kiedy jesteśmy najsłabsze, niedoświadczone - po prostu młode.

Próbowałam porozmawiać ze sobą - tą sprzed lat. I dzięki pisaniu tej książki nauczyłam się tamtej niedoświadczonej dziewczynie przebaczać - przebaczać sobie. Bo może najtrudniejszą sztuką w życiu jest umieć samemu sobie wybaczyć." - Roma Ligocka

Ta książka to w pewnym sensie rozmowa dojrzałej, doświadczonej kobiety, z jej młodszą "wersją" - szukającą wśród innych uznania, by móc się dowartościować i zyskać trochę pewności siebie. Roma Ligocka bez owijania w bawełnę pokazuje swoje życie, to jaka była w młodości, przyznaje się do popełnionych błędów, które musiały ją bardzo wiele kosztować. 

Muszę przyznać, że ze wszystkich książek tej autorki, ta chyba najbardziej zapadnie mi w pamięci. Czytałam ją niejednokrotnie ze łzami w oczach pochłaniając kolejne strony opisujące błędy autorki, jej decyzje (często bardzo nieodpowiedzialne). Jestem pod wrażeniem, że pani Ligocka potrafiła tak publicznie wyjawić swoje sekrety. 

Myślę, że wszyscy popełniamy błędy, dlatego nikogo nie można osądzać, ja też nie zamierzam, a to, że autorka była w stanie przyznać się do tego w tej powieści budzi we mnie jeszcze większy szacunek do niej. 

Roma Ligocka w książce opisuje swoje życie w wieku dorastania. Częste wycieczki, przygody jakie przeżywała i ludzie, których w tym czasie mogła poznać. To wszystko kształtowało jej życie i często sprowadzało ją na kręte ścieżki. Mimo tarapatów w jakich niejednokrotnie się znajdowała - potrafiła wyjść z opresji i myślę, że wyciągała z tego wnioski. 

Bardzo urzekła mnie rozmowa Romy z... Romą. Autorka napisała to w taki sposób, że możemy poznać zarówno dzisiejszą Romę, jak i tą pełną pomysłów, często nieodpowiedzialną, młodą Romę. Myślę, że po przeczytaniu poprzednich jej książek ta jest idealnym podsumowaniem jej wspomnień i twórczości. Nie ukrywam jednak, że chętnie zetknęłabym się z jeszcze niejedną jej książką. Uważam, że to pozycja godna polecenia!

Za możliwość przeczytania, dziękuję:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY