Szukaj na tym blogu

07 stycznia 2015

Cathy Glass - "Ukryty"Autor: Cathy Glass
Tytuł: "Ukryty"
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014
Ilość stron: 377
Ocena: 10/10

"- Cathy. Teraz mogę ci powiedzieć o tej bliźnie.
- Tak? - podchwyciłam.
- To się stało w pracy - powiedział.
- To znaczy, kiedy pomagałeś mamie?
- Nie, kiedy chodziłem do pracy."

Tayo całe życie spędził "w podziemiu", unikając kontaktu z władzami. Teraz opieka społeczna nie może znaleźć żadnych informacji na jego temat. Zupełnie jakby wcale nie istniał.
A przecież Tayo jest bardzo grzeczny i dobrze wychowany, potrafi doskonale czytać i pisać, chociaż dopiero od niedawna chodzi do szkoły. To wszystko nie ma sensu... Cathy wie, że chłopiec coś ukrywa. Na razie nie wie jeszcze co to takiego.

Tayo ma zaledwie 10 lat i przeszłość, jakiej nie doświadczył niejeden dorosły. Bardzo trudne warunki w domu, a właściwie brak domu, niepewna przyszłość i utracenie przeszłości, To zdecydowanie za dużo jak na jedno dziecko. Właściwie, żadne dziecko nie powinno mieć takiego życia. Tayo jest bardzo dzielny. Mimo strasznych perspektyw, stara się zadbać o siebie i matkę alkoholiczkę,..

Pewnego dnia trafia do domu Cathy, to najlepsze co mogło go spotkać! Tam szybko się adoptuje i wydawałoby się, że wszystko zmierza ku dobremu. Niestety tak nie jest, matka chłopca zakorzeniła w nim straszne przekonanie, że każdy kto jest innego pochodzenia, innej religii, kultury, koloru skóry - jest po prostu gorszy. Tayo mimo swojej nienagannej postawy nie potrafi przejść obojętnie obok przybranej córki Cathy, która ma azjatyckie korzenie. Jednak dzięki stanowczości Cathy, chłopiec stopniowo wyzbywa się swoich uprzedzeń i staje się pełnoprawnym członkiem rodziny.

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie upór chłopca, że pamięta swojego tatę i babcię. Bardzo dobrze ich wspomina, opisuje ich wygląd i zainteresowanie. Odnalezienie ich staje się jednak niemożliwe nie znając nazwiska, imienia, ani żadnych innych danych...Chłopiec pozostawiony bez nadziei na ich odnalezienie zamyka się w sobie i gaśnie w oczach. To bardzo smutne, ale niestety Tayo przestał wierzyć w lepsze jutro, bez swojej rodziny nie wyobrażał sobie poprawy.

Ta historia mogłaby się skończyć tragicznie, Tayo jako zbuntowany chłopiec, wyrósłby na dorosłego mężczyznę bez żadnych zasad moralnych. Nie stanie się tak jednak!!! Jeden dzień zmienił wszystko, a ja byłam zachwycona i szczęśliwa tym bardziej, że mam świadomość, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Nie obyło się, bez łez, jednak to były wyłącznie łzy szczęścia, Do tej pory jestem wzruszona...

Najlepsza książka Cathy Glass! Zdecydowanie najlepsza! Bardzo gorąco polecam ją wszystkim. Myślę, że każdy z nas powinien mieć świadomość, że są dzieci, pozostawione samym sobie, a ta książka idealnie odzwierciedla ich trudne życie.

Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY