Szukaj na tym blogu

14 stycznia 2015

Anna Bożena Zaniewska - "Aleksandra"



Piotr ma prawie wszystko, czego człowiek może oczekiwać od życia. Jest jeszcze młody i przystojny, a już bardzo sławny i ceniony jako wybitny specjalista w dziedzinie transplantologii. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko własnej rodziny, ale i to zdaje się być już tylko kwestią jednej poważnej rozmowy.

W dniu kiedy ma do niej dojść, następuje nieoczekiwana seria wydarzeń, zmieniających wszystko.  Piotr staje przed wyborem, w którym żadne z rozwiązań nie jest do końca dobre. Jakąkolwiek decyzję podejmie, skomplikuje ona jego życie osobiste w sposób trudny do opisania. Pod znakiem zapytania może również stanąć kariera Piotra, ponieważ swoim wyborem najprawdopodobniej wywoła burzę w świecie medycyny, etyki i filozofii. Jaką decyzję podejmie młody lekarz i co z tego wyniknie?
Piotr Kawecki – młody, przystojny specjalista w dziedzinie transplantologii pracuje w znanej klinice. Ratuje życie ludziom, dzięki najróżniejszym przeszczepom. Jednak jego wrogiem jest szpital miejski, z którym konkuruje od lat.  Został wychowany przez panią Marię, która uczestniczyła w całym jego życiu. Niania była gosposią w domu. Dzięki niej mały Piotruś czuł się bezpiecznie, nawet gdy ciemne chmury przysłoniły mu szczęśliwe życie. Takim momentem była śmierć jego rodziców. Oboje zginęli w katastrofie lotniczej. Wtedy pani Maria zaopiekowała się Piotrem. Ukończył on studia w mieście z dala od domu. Po ich ukończeniu powrócił do miejsca z dzieciństwa.
Piotr nie miał własnej rodziny. Spotykał się z pewną kobietą, której to podczas wyjątkowego wieczoru chciał zadać pytanie, dotyczące ich dalszego życia. Niestety nie doszło do niego. W oczekiwaniu na ukochaną, zadzwonił telefon.  W słuchawce usłyszał:
„ Panie doktorze, tu siostra dyżurna Barbara Ożarska. Ordynator wzywa wszystkich specjalistów natychmiast do kliniki. Był straszny wypadek na autostradzie.”
I tak zaczęły się niespodziewane wydarzenia…
W wypadku było dużo ofiar śmiertelnych. Ucierpiało między innymi młode małżeństwo – Aleks i Sandra Szokerowie –specjaliści w dziedzinie genetyki. Ciało Aleksa jest totalnie zmasakrowane, jedyna część ciała która pozostała do uratowania to mózg. Natomiast u Sandry ciało pozostało bez żadnych obrażeń. Jednak stwierdzono u niej śmierć mózgową. Jak się okazało Sandra była ukochaną Piotra, z którą był umówiony na ten „wyjątkowy” wieczór.
Co w takim razie zrobi Piotr? Czy uda mu się uratować ukochaną? A Aleks? Nikt nie chce stracić wybitnego genetyka. Jak znany światowej sławy chirurg transplantologii postąpi i co z tego wyniknie…
Książka, mimo że krótka i nie ma w niej rozbudowanej fabuły, porusza temat bardzo ważny i dyskusyjny. Historia zostawia po sobie wiele pytań bez odpowiedzi, na które czytelnik próbuje odpowiedzieć. Jednak te wszystkie wydarzenia skończyły się zbyt szybko. Książka nie wyjaśnia kilku spraw, z którymi czytelnik musi sobie radzić sam. Brakuje mi w niej rozwinięcia akcji.


Gorąco dziękuję za możliwość przeczytania książki.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY