Szukaj na tym blogu

24 listopada 2014

Zofia Nałkowska - "Granica"


Autor: Zofia Nałkowska
Tytuł: "Granica"
Wydawnictwo: Sara
Liczba stron: 256
Ocena: 7/10Lektury szkolne mają to do siebie, że gdyby nie były lekturami szkolnymi to więcej ludzi sięgałoby po nie. Nie mogę powiedzieć, że każda powieść zaliczana do kanonu lektur jest ciekawa, interesująca i wciąga bardziej niż kryminały Agaty Christie. Jednakże "Granica" nie wieje nudą.Kiedy już przebrnęłam przez początek to potem już było z górki. 

Powieść zaczyna się tak jakby od końca. Najpierw ukazany jest finał losów bohaterów, potem następuje retrospekcja, spojrzenie wstecz. Tym samym ukazane są losy postaci od początku. Taka sytuacja sprawiła, że skupiłam się na pytaniu: Dlaczego do tego doszło?, a nie jak zawsze na wydarzeniach następujących po sobie.

"Kto wie, czy rozpacz ludzi, którzy tracą ukochanych nie płynie stąd, że czegoś zaniedbali, że czegoś ważnego nie zdążyli powiedzieć i nie mogą tego odżałować."

Zenon jest synem zubożałych szlachciców, wykształcony i ambitny, przez trudną sytuację finansową w domu, sam musiał zarabiać na własne utrzymanie, z czym radził sobie całkiem dobrze. Od początku starał się postępować zgodnie ze swoimi zasadami moralnymi. Życie jednak nieraz kazało mu dostosowywać się do danej sytuacji, przez co był zmuszony do podejmowania decyzji niezgodnych z jego światopoglądem. Zawsze starał się usprawiedliwiać swoje postępowanie, które niekiedy stawało się niemoralne. Właśnie to nieodpowiedzialne zachowanie ciągnęło się za nim i nie dawało o sobie zapomnieć, niszcząc powoli jego życie oraz bliskich mu osób. Tak oto dwoista natura Zenona doprowadziła do tragedii, której niestety nikt się nie spodziewał.

Szczerze mówiąc, postać Zenona nie wzbudzała we mnie uczucia litości czy współczucia. Wręcz przeciwnie. Uważam, że ten człowiek przez długi czas robił co chciał, nie ponosząc za to odpowiedzialności. Winił innych za to, że doszło do takich sytuacji jak jego romans oraz późniejsza aborcja jego nienarodzonego dziecka. Nie widział w swoim postępowaniu niczego złego, dlatego skończył tak tragicznie.

"Granica" to powieść psychologiczna, przedstawiająca problemy ówczesnego społeczeństwa. Tak naprawdę ich egzystencja niewiele się różniła od życia dzisiejszych ludzi. Wtedy, jak i teraz to, co dla jednych jest podłogą, dla innych może być sufitem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY