Szukaj na tym blogu

26 listopada 2014

R. P. Jarkiewicz - "Po skarby Hiszpanii"


Autor: R. P. Jarkiewicz
Tytuł: "Po skarby Hiszpanii"
Wydawnictwo: Novae Res
Ocena: 9/10

XVI wiek. Epoka  panowania angielskiej królowej Elżbiety I Tudor. Zuchwała kobieta i jej w gorącej wodzie kąpana załoga przemierzają morza i oceany w poszukiwaniu możliwości pomnożenia majątku kosztem bogatych Hiszpanów.  Łączą przyjemne z pożytecznym: bogacą się, równocześnie ekonomicznie osłabiając wroga w przededniu wojny. Oczywiście ich poczynania nie zjednują im sympatii wśród przeciwników. Znajdują się tacy, którzy poprzysięgają zemstę i wytrwale dążą do jej realizacji. Są też konkurenci do chwały i skarbów wśród innych angielskich korsarzy. Intrygi, miłość, wartka akcja, barwne opisy potyczek morskich, okraszone lekkim językiem i błyskotliwym humorem – to zalety, dzięki którym powieść czyta się jednym tchem.

       Rozpętało się istne piekło. Dookoła mnie kule, ludzie biegali i krzyczeli, padali ranni. Krew płynęła strumieniem po pokładzie. A ja siedziałam sobie spokojnie pośród tego wszystkiego.
- Pomóż nam! – Nagle skądś wyrósł przede mną Roger w koszuli umazanej krwią.
- Po co? – zdziwiłam się. – Co z tego będę miała – moralną satysfakcję?
- Kapitanie, kula trafiła sternika! – Przybiegł ktoś z załogi.
- Pomóż nam!... Błagam! Przejmij koło!
Popatrzyłam na niego z miną niewiniątka.
- Podział po połowie! – rzucił z rozpaczą.
- Na piśmie.
- No co ty?! Skąd ja ci teraz wezmę papier i coś do pisania?!
   Spokojnie wyciągnęłam przygotowane wcześniej akcesoria.


Wiek XVI, stosunki między Anglią, a Hiszpanią są bardzo napięte. Królowa Anglii dobrze płaci swoim korsarzom za osłabienie statków hiszpańskich oraz za łupy jakie przy tym zdobyli.

Kapitanem Krwawej Bielizny jest… Miss Blood. To odważna kobieta, którą można pomylić z niejednym mężczyzną, poprzez jej zachowanie. Jednak jej uroda i wdzięki dają do zrozumienia, że to kobieta. Ma ona swoją załogę, którą traktuje jak rodzinę. Wspólnie dryfują po morzach, pokonując hiszpańskie statki i przy tym wzbogacając się. Niestety nie tylko jej załoga ma ochotę na zwiększenie majątku. Kapitanem Szczerbatego Uśmiechu jest  przystojny Krwawy Roger. Mimo że obie te załogi są korsarzami królowej Elżbiety I i walczą z Hiszpanami, to dla siebie są wrogami. Jednak wydarzenia mogą zmienić ich nastawienie do siebie nawzajem. Czy coś między nimi zaiskrzy…?

Jest to powieść przygodowa, a zarazem historyczna, gdyż ukazuje XVI – wieczne stosunki Anglii i Hiszpanii. Narratorem większości powieści  jest sama Miss Blood, która opowiada swe wydarzenia pisząc przy tym swój dziennik.

Akcja już od samego początku trzyma czytelnika w napięciu, co jest bardzo ważne, gdyż pomimo wątków historycznych ( za którymi nie przepadam) nie nudzi. Całą opowieść ubarwiają śmieszne dialogi, które dodają humoru historii.

Gorąco polecam tę książkę.

Recenzję napisała dla Was - Karolina.

Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY