Szukaj na tym blogu

11 listopada 2014

Beth Gutcheon - "Plotka"

Okładka książki Plotka
Autor: Beth Gutcheon
Tytuł: "Plotka"
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014
Ilość stron: 336
Moja ocena: 8/10


Co może się wydarzyć, kiedy twoje najlepsze przyjaciółki wzajemnie się nie znoszą?

Loviah French prowadzi luksusowy butik na Manhattanie. Jej dwie najbliższe przyjaciółki to Dinach, dziennikarka pisząca o życiu nowojorskiej śmietanki, oraz Avis, znana postać w świecie sztuki. Chociaż obie darzą Lovię ciepłymi uczuciami, na siebie reagują wręcz alergicznie z powodu pewnego incydentu sprzed kilkudziesięciu lat, który bynajmniej nie poszedł w zapomnienie. Kiedy jednak zbliża się ślub ich dorosłych już dzieci, wszystko, co kiedyś poróżniło Dinę i Avis, musi zejść na drugi plan. Loviah czuje się zobowiązana pilnie strzec sekretu swoich przyjaciółek. To okazuje się bardzo trudne: Loviah jest nie dość rozważna, co doprowadza do dramatycznych wydarzeń w życiu ich wszystkich…
Trzy dziewczyny, których historia zaczyna się już podczas czasów szkolnych: Lovia, Dinach i Avis. Nigdy nie były najlepszymi przyjaciółkami. Dina i Avis nie przepadały za sobą, unikały się, chcą mieć ze sobą jak najmniej wspólnego. Wynika to z pewnej historii, która wydarzyła się sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak ich wspólną przyjaciółką jest Lovia, z którą lubią spędzać czas. Dwie dziewczyny, które nienawidziły się musiały zmienić swe postawy, gdyż między ich dziećmi ( córką Avis i synem Diny) zrodziło się uczucie miłości, które było odwzajemnione. Przygotowywania do ślubu – koszmar. Każda z matek chciała urządzić przyjęcie na swój sposób. W najgorszym położeniu była jednak Lovia, która musiała słuchać wszystkich manhattańskich plotek. Starała się pogodzić obowiązki przyjaciółek. Życie pisze różne scenariusze i nikt nie wie co go może spotkać. Szczęście, a może…tragedia.
„Plotka” to opowieść o trzech kobietach na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Beth Gutcheon opisuje codzienne życie bohaterek, ich sukcesy i porażki. Książka ta z pozoru jest prostą opowieścią. Na końcu historii okazuje się jednak, że książka to obraz ludzkiej tragedii i przyczyn, które doprowadziły do tych wydarzeń.
„ Wiecie, skąd pochodzi angielskie słowo gossip , czyli „plotka”? Wzięło się od wyrażenia oznaczającego rodzica chrzestnego - god-sibling. Plotkowanie to rozmowa między rodzicami chrzestnymi dziecka, między dwojgiem ludzi, którym leży na sercu dobro osoby, o której mówią. To tworzenie więzi. Jak tkanie siatki zabezpieczającej pod człowiekiem, którego chcemy chronić.” Lovia byłą matka chrzestną syna Diny – Nicholasa. Stanęła przed pytaniem czy i jakim kosztem strzec sekretów swoich przyjaciółek. Jesteśmy obserwatorami zdarzeń, które na zawsze zmienią życie bohaterek i bieg ich życia. Jednym z takich zdarzeń może być opisany atak terrorystyczny na World Trade Center, którego świadkami byli bohaterowie „Plotki”.
Recenzję dla Was napisała Karolina!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY