Szukaj na tym blogu

05 listopada 2014

Artur Żamojda - "Niezwyciężeni"


Autor: Artur Żamojda
Tytuł: "Niezwyciężeni"
Wydawnictwo: Novae Res

Ilość stron: 324
Ocena: 10/10

Czy można zachować cząstkę swojej tożsamości wobec wrogiego świata?  Czy przyjaźń i miłość jest silniejsza od chłodnego uścisku syberyjskiego mrozu? Czy kazachski step może wypalić w człowieku wszystkie uczucia?

Kapitan Artur Kaczorowski jest świadkiem wywózki swojej rodziny w głąb Rosji. Postanawia jednak do końca walczyć o ojczyznę - z nadzieją, że kiedyś zobaczy bliskich. Tymczasem nowe, komunistyczne władze zamierzają rozprawić się z partyzantami, ich rodzinami i wszystkimi innymi wrogami ludu...


"Niezwyciężeni" to opowieść o ludziach walczących o zachowanie swojej tożsamości, wracających z końca świata do straconego, zaginionego domu. Historia ludzi odartych ze wszystkiego, co mieli, a jednak bogatych i silnych. Ludzi, którzy z palącego się domu wynieśli wszystko, co najcenniejsze - nietkniętą duszę. 

Bardzo rzadko sięgam po powieści historyczne, zawsze uważałam, że to nie mój klimat, że się w tym  nie odnajdę. Teraz uświadomiłam sobie jak wiele straciłam... To niesamowity gatunek książek, który pobudza wyobraźnię i wydostaje z człowieka takie odczucia i emocje, o jakich nie mamy pojęcia.

Książka "Niezwyciężeni" przedstawia obraz ludzi walczących o życie podczas najazdów Stalina na Polskę. Pokazuje życie ludzi na Syberii, czy też kazachskich stepach, gdzie zostali uprowadzeni Polacy i tam muszą walczyć o każdy kawałek chleba i kolejny dzień. Często tracą swoje rodziny, sami popadają w choroby, a ich życie to jedna wielka niewiadoma, która zależy od okrutnych rosyjskich oprawców.

Bohaterowie "Niezwyciężonych" zostali poddani poważnej próbie, ich rodzina została rozdzielona, większość z nich zostaje wysłana wgłąb Rosji. Codziennie muszą pracować ponad siły, inaczej czekają ich straszne kary. Jednocześnie z niecierpliwością wyczekują jakichkolwiek wieści z Polski. Każda, nawet najbardziej złudna nadzieja pomaga im przeżyć każdy kolejny dzień. 

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki, jeszcze się z taką nie spotkałam. Dzięki niej z pewnością częściej sięgnę po historyczne powieści - to coś zdecydowanie dla mnie. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY