Szukaj na tym blogu

01 października 2014

Justyna Adamów-Bielkowicz - "Porozmawiaj z księżycem"


Autor: Justyna Adamów-Bielkowicz
Tytuł: "Porozmawiaj z księżycem"
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2014
Ilość stron: 406
Ocena: 9/10


Słodko-gorzka, iskrząca humorem saga rodzinna.

Eufrozyna i Juliusz Żmudź-Radziwiłłowiczowie wraz z trzema córkami i synem mieszkają w bloku na warszawskim Bemowie. Razem stawiają czoła przeciwnościom, nie tracąc przy tym pogody ducha.

Na pierwszy plan wysuwają się pełne namiętności losy rodzeństwa oraz ich przyjaciół. Helena i Agata to piękne i inteligentne kobiety, które wciąż trafiają na nieodpowiednich mężczyzn. Z kolei ich siostra Celina, choć nie dorównuje im urodą, na pewno jest mistrzynią ciętej riposty. To ona potrafi celnie ocenić poczynania swojego brata - Karola, zna się na ludziach, czyta książki i żongluje dowcipami. Dorasta na oczach czytelnika, przeżywa uniesienia i tragedie, a co najważniejsze - przechodzi zaskakującą metamorfozę...

Celina - moja ulubiona bohaterka, z którą się utożsamiam zachwyciła mnie swoim sposobem bycia i tym, jak traktuje innych ludzi. Potrafi walczyć o szczęście innych i nie pozwala na ich krzywdę. Bardzo spodobała mi się jej postawa wobec przyjaciela Adama, któremu nie odmówiła pomocy w chwilach, gdy jej najbardziej potrzebował i często jej nie doceniał. Cierpliwie wysłuchuje uwag wrednej bratowej i znosi jej humory. To niesamowita postać, z której przykład powinni brać wszyscy ludzie, ponieważ oddanie jakie ofiaruje ona bliskim jest niesamowite i godne ogromnego szacunku.

Książka opowiada historię pewnej zwyczajnej rodziny, która przeżywa wiele niezwyczajnych sytuacji. Niestety mają one miejsce prawie w każdym domu, są nieodłączną częścią życia. Tak już jest, że ludzie umierają, lub okazują się być innymi niż ich postrzegaliśmy. Taką historię przedstawiła autorka w niezwykły sposób. Zabierając czytelnika do domu Radziwiłłowiczów i pobudzając wyobraźnię, pani Justyna ukazuje nam świat podobny do naszego, życie, które pełne jest trosk ale i szczęścia.

Jestem zachwycona tą powieścią, a moja ocena byłaby wyższa, gdyby nie to, że nie do końca podoba mi się okładka i mam troszkę mieszane uczucia co do tytułu, może powinien brzmieć inaczej, sama nie wiem... Mimo wszystko jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, ponieważ już od pierwszych stron byłam zachwycona tą niesamowitą rodziną i atmosferą jaką autorka stworzyła pisząc tę książkę.


Jestem pełna podziwu i dumy, że polscy autorzy, których teraz regularnie czytuję, potrafią pisać w tak ciekawy i zapadający w pamięć sposób. Bardzo gorąco polecam sięgnąć po tę książkę, a ręczę, że nie zawiedziecie się. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, ja znalazłam...


Za możliwość przeczytania książki, dziękuję:


7 komentarzy:

 1. Zgadzam się z Tobą, warto sięgać po naszych autorów, są ogromnie wartościowymi pisarzami. Cieszę się, że tak podobała Ci się ta pozycja. Ja nie przepadam za sagami rodzinnymi

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak widzę "saga rodzinna" to biorę bez zastanowienia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Również staram się jak najczęściej sięgać po polskich autorów. Chętnie przeczytam "Porozmawiaj z księżycem" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię twórczość naszych rodzimych pisarzy, dlatego cieszę się, że tak pozytywnie oceniasz "Porozmawiaj z księżycem". Będę zatem mieć na uwadze tę książkę w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też jestem zachwycona okładką!

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkiem niezła okładka. Bardzo klimatyczna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Früher kamen machmal 20 bis 30 Leute darüber hinaus eine Stunde.

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY