Szukaj na tym blogu

13 października 2014

AGATA CHRISTIE - AUTORKA WIELU POKOLEŃ


"Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie."

Jakiś czas temu obiecałam Wam krótki post o Agacie Christie. Więc o to on! Na początek kilka suchych faktów, żebyście wiedzieli z kim macie do czynienia.

Agata Christie, a właściwie Agata Mary Clarissa Miller Christie urodzona 15 września 1890 w Torquay, zmarła 12 stycznia 1976 w Wallingford. 

Jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.

"Do furii doprowadzają mnie niezaradne idiotki, a zaradne są jeszcze gorsze."


Christie wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów. Niektóre z jej powieści mają zaskakujące i wcześniej niespotykane w kryminałach rozwiązania, np. Zabójstwo Rogera Ackroyda (tutaj macie linka, gdybyście zapomnieli o recenzji) czy Morderstwo w Orient Expressie (linka brak, ale już poluję na tą pozycję).
 Pani Christie wyszła za mąż za lotnika, Archibalda Christie, a po rozwodzie z nim w 1928r. poznała Maxa Mallowana, z którym wzięła ślub w 1930r. Swoja drogą musiała nieźle zamącić chłopakowi w głowie, skoro chciał ożenić się o 14 lat od siebie starszą kobietą!


Mimo, że jej pierwsze małżeństwo okazało się niewypałem, to właśnie z Archibaldem miała córkę, Rosalind, którą mniemam, bardzo kochała.


"Tam, gdzie brak pokory, giną ludzie."

 W czasie I wojny światowej pracowała w szpitalu oraz jako technik farmaceutyczny, stąd też jej znajomość trucizn, którą wykorzystała w swoich książkach.


W 1920 Agata Christie przyłączyła się do Klubu Detektywów, który zrzeszał (i zrzesza nadal, bo funkcjonuje do dzisiaj) autorów kryminałów.W 1958 pani Christie przejęła obowiązki prezesa Klubu Detektywów, jednak z jednym zastrzeżeniem – Christie nie zamierzała wygłaszać przemówień, które były elementem tajemniczego i snobistycznego rytuału praktykowanego przez członków klubu.

"Każdą rzecz można doprowadzić do absurdu."

Święta prawda! Bowiem wszystkie jej utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. To już był szczyt absurdu! Jak dobrze, że ludzie zmądrzeli choć trochę i dziedzictwo Agaty Christie mogło wkroczyć na teren naszego kraju. 

Na razie to tyle. Niewiele, ale nie chcę wszystkiego wyjawiać za jednym zamachem.
Kolejny post o autorce już niedługo!  

Oto książki, które do tej pory przeczytałam:
"Tajemnica Siedmiu Zegarów"

PS.: napiszcie w komentarzach czy mój krótki się Wam spodobał.

1 komentarz:

  1. Świetny artykuł. Ja dopiero poznaję się z twórczością Agaty Christie, ale myślę, że to będzie długa i owocna w ciekawe historie przygoda. :)

    OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY