Szukaj na tym blogu

01 września 2014

Jeffery Deaver - "Spirale strachu"


Autor: Jeffery Deaver
Tytuł: "Spirale strachu"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 311
Ocena:  8/10


Pierwszy raz zdarzyło mi się czytać zbiór opowiadań. Może dlatego wcześniej nie sięgnęłam po tego typu publikacje, bo słowo "opowiadanie" kojarzyło mi się ze szkołą, a może dlatego, że w moje ręce nie trafiły takie, jakie bym chciała.
W każdym razie kiedy zobaczyłam kto jest autorem, postanowiłam spróbować. I nie żałuje!

Znam Jeffery'ego Deavera z innej powieści jego autorstwa, dlatego wiem, że jego książki przesycone są ciekawą akcją i zaskakującym zakończeniem.

Szesnaście przesyconych grozą historii, barwna galeria postaci od morderców i rabusiów po dociekliwych psychiatrów i zręcznych prawników, kalejdoskop zaskakujących wydarzeń, zło czające się w najmniej spodziewanych miejscach. Autor ostrzega: „w opowiadaniu wszystko się może zdarzyć”.
Ma rację! Od pierwszej opowiadania zostałam wciągnięta w niecodzienne intryg, a z każdym następnym utwierdzałam się tylko w przekonaniu o znakomitości Deavera.


Bez Jonathana opowiada historię młodej Marissy Cooper, która stara ułożyć swe życie na nowo bez swojego męża. Czy dokona słusznego wyboru?

W opowiadaniu Weekendowicz jesteśmy świadkami napadu na drogerię w Liggett Falls. Roztrzęsieni przestępcy zabijają kilku klientów i uprowadzają zakładnika. Rozpoczyna się pościg. Czy uda im się uniknąć kary?

W opowiadaniu Należność za usługi poznajemy Patsy Randolph, która u psychiatry wyznaje, że mąż próbuje doprowadzić ją do obłędu. Kobieta jest na skraju nerwowego wyczerpania, słyszy głosy zmarłych bliskich, histeryzuje i zaczyna obawiać się o swe życie. Jak z tym przypadkiem poradzi sobie doktor Harry Bernstein?

Piękność opisuje losy Kari Swanson – pięknej modelki, która stała się obiektem pożądania Davida Dale. Prześladowana Kari decyduje się na desperacki krok, który na zawsze odmieni jej życie. Czy będzie tego żałowała?

Frajer opowiada o Carolyn Ciarelli bogatej i bezwzględnej kobiecie, która wynajmuje płatnego mordercę i zleca mu zabicie swego niewiernego męża. Kto w tej historii okaże się lepszym, a kto zostanie frajerem?

Opowiadanie Punkt widzenia to historia dwóch skorumpowanych policjantów, którzy znajdują zrabowane worki pełne pieniędzy. Nie chcąc się z nimi rozstawać, chcą wrobić niewinnych ludzi. Czy im się to uda?

Trójkąt to opowieść o tym, jak słowo "przyjaciel" można rozumieć na wiele sposobów. Zakończenie tego opowiadania najbardziej mnie zaskoczyło. Przyznam szczerze, że tego to bym się nie spodziewała!

W opowiadaniu Świat cały jest sceną pojawia się sam William Shakespeare, który przed sądem dopuści się krzywoprzysięstwa, chroniąc tym samym przyjaciela. Czy sędziowie mu uwierzą?

Bohaterem opowiadania Na ryby jest Alex pasjonat wędkarstwa. Szykując się do wyjazdu zostaje zatrzymany przez swą córeczkę Jessie, która z płaczem prosi by dziś nie wyjeżdżał. Dziewczynka dzień wcześniej w telewizji przypadkowo obejrzała film o porwaniach i boi się, że to samo spotka jej ojca. Czy jej przeczucie się sprawdzi?

Nokturn to historia o funkcjonariuszu policji Tonym Vincenzo, który staje świadkiem napadu rabunkowego na wybitnego dyrygenta i kompozytora. Łupem złodzieja padły skrzypce warte ponad pół miliona dolarów. Tony dostaje propozycje nie do odrzucenia: w zamian za znalezienie sprawcy otrzyma upragniony awans. Ale czy propozycja awansu jest warta złapania prawdziwego złodzieja?

Zarzut mniejszej wagi przenosi nas na salę sądową, gdzie poznajemy Raymonda Hartmana oskarżonego o morderstwo z premedytacją. Choć niezbite dowody świadczą przeciw niemu, Hartman wierzy, iż zostanie uniewinniony. Do czego posunie się prokurator Danny Tribow, aby wsadzić przestępce do więzienia?

Pusta kartka opowiada o chorobliwie zazdrosnym mężu. Dennis jest przekonany, że jego piękna żona Mary ma kochanka, w każdym drobiazgu doszukuje się zdrady i oszustwa.Czy Mary mówi prawdę o swojej wierności?

Prezent na Boże Narodzenie. niepełnosprawny kryminalistyk Lincoln Rhymes i detektyw Amelia Sachs próbują rozwiązać zagadkę nagłego zaginięcia Susan Thompson. Czy pomoc dla kobiety przyjdzie w sama porę?

Razem to opowieść o miłości. Allison i Manko nie mogą być razem, na drodze do szczęścia stanął ojciec dziewczyny, który zakazał mężczyźnie zbliżać się do swej córki. Zrozpaczony Manko obmyślił plan, dzięki któremu złączy się z Allison. Czy ten plan jest doskonały?

Opowiadanie Wdowa z Pine Creek dotyczy Sandry, która po śmierci męża przejęła rodzinną firmę. Niestety firma chyl się ku upadkowi, znikają znaczne sumy pieniędzy, a nikt nie wie dlaczego. Kobieta postanawia baczniej przyjrzeć się sytuacji panującej w firmie.Czy uda jej się wyjść z kryzysu?

Klęczący żołnierz to opowieść o nastoletniej Gwen Ashberry, która stała się obiektem zainteresowania niezrównoważonego psychicznie Harle`a Ebbersa. Co zrobi ojciec dziewczyny, aby jej bronić?Długość opowiadań to jedna z tych gorszych stron opowiadań, bo czytelnik już się wkręca w akcję, a tu nagle czyta rozwiązanie zagadki. No i niestety, po przeczytaniu kilku takich opowiadań można się już uodpornić na zabiegi autora i odgadnąć kto jest tym złym. Za to dobra strona to na pewno fakt, że nie musimy czytać ich przez całą noc, bo w przeciwnym wypadku i tak nie zaśniemy, gdyż cały czas będzie nurtowało nas pytanie "Co będzie dalej?". Dzięki temu nie zarwałam nocy na dokończenie rozdziału.

Mimo tych wad uważam, że ten zbiór opowiadań jest naprawdę ciekawy i intrygujący. Jeśli chodzi o zgadywanki kto jest dobry, a kto wręcz przeciwnie, to myślę, że czasami fajnie odgadnąć tajemnicę, bo to potęguję chęć przeczytania zakończenia i dowiedzenia się czy tym razem mamy rację.

2 komentarze:

  1. Lubię opowiadania, chociaż szkoda, że jest ich dużo i są krótkie, wolałabym może z 5 trochę dłuższych

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie jestem po lekturze książki pana Deaver'a i czuję, że się polubimy :) Mam nadzieję, że opowiadania mnie nie zawiodą :)

    OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY