Szukaj na tym blogu

22 września 2014

Agata Christie - "Zabójstwo Rogera Ackroyda"

 Autor: Agata Christie
Tytuł: "Zabójstwo Rogera Ackroyda"
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ocena: 8/10

Pewnie nie jednej głowie w tym momencie zrodziła się myśl: "I znowu ta Christie! O boże... " (albo coś w tym rodzaju). No cóż ... Żyjemy w wolnym kraju (podobno) i każdy może myśleć co chce. Jednakże zabierając się do pisania tej recenzji pomyślałam, że powinnam urozmaicić je trochę także o innych autorów. Co nie zmienia faktu, że ta autorka jest mistrzynią w swoim fachu i zamierzam przeczytać wszystkie jej powieści, a swoimi przemyśleniami podzielić się oczywiście z Wami ! . Tak na marginesie to chyba muszę napisać osobny post o Agacie Christie, jej twórczości i w ogóle.

"Zabójstwo Rogera Ackroyda" to, jak się domyślacie, kolejne morderstwo, kolejna zagadka i kolejne zaskakujące przygody bohaterów.

Całą historię opowiada lekarz, James Sheppard, zamieszkujący wraz z siostrą, Karoliną, dom w miasteczku King's Abbot. Rozpoczyna on od opisu śmierci pani Ferrars, która, jak twierdzi Karolina, popełniła samobójstwo z powodu wyrzutów sumienia. A dlaczego je miała ? Otóż jakiś czas temu otruła swojego męża, Ashleya Ferrarsa, pijaka i awanturnika. Pani Ferrars nie dawała sobie rady z takim życiem i postanowiła pozbyć się męża. Miała nadzieję, że od tej pory wszystko się ułoży. Ale jakże się myliła! Kobieta stała się ofiara szantażu. Postanowiła ze sobą skończyć, informują uprzednio swojego przyjaciela, owego Rogera Ackroyda, o całej sprawie. Jednakże nie podała nazwiska szantażysty. Pani Ferrars napisała o nim w liście. W liście, który Roger otrzymał akurat wieczoru kiedy gościł doktora Shepparda. Chciał go odczytać w obecności lekarza, ale w ostatniej chwili zmienia zdanie.Późnym wieczorem do domu doktora dochodzi informacja o śmierci Rogera Ackroyda. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że to morderstwo. Policja rozpoczyna śledztwo. Szczęśliwym trafem dla nich do miasteczka przeprowadził się, już emerytowany, Hercules Poirot, który swoim zwyczajem postanawia pomóc swoim przyjaciołom w używaniu ich szarych komórek.

Słynny detektyw do pomocy dobiera sobie doktora Shepparda, ponieważ, jak mówi, przypomina mu on Arthura Hastingsa, jego wiernego asystenta przy rozwiązywaniu większości spraw w karierze.
(pamiętamy go wszyscy z  "Morderstwo na polu golfowym" oraz "Tajemnicza historia w Styles" )

Pierwsze podejrzenia padają na Ralpha Patona, przybranego syna ofiary, który miał sporo długów i dobrą sposobność do zabicia ojca. Na niekorzyść chłopaka działa dodatkowo fakt, że w noc śmierci Rogera zbiegł i nikt nie ma pojęcia, gdzie może się znajdować.
Morderczynią może być również bratowa Ackroyda lub jej córka, Flora, które do tej pory zdane były na jego łaskę finansową, a po tragedii okazuje się, że Flora dostała pokaźny spadek. Na dodatek, była ona ostatnia osobą, która widziała wuja żywego.
Hercules Poirot po usłyszeniu historii doktora Shepparda zdaje sobie jednak sprawę, że sprawcą zbrodni musi być szantażysta pani Ferrars. Do tej roli idealnie pasuje natomiast wścibski służący rezydencji Ackroydów – Parker. Okazuje się, że wcześniej był on już wmieszany w podobne sprawy. Mężczyzna jednak definitywnie zaprzecza, jakoby miał coś wspólnego ze śmiercią Rogera.

Wszyscy są podejrzani, więc kto zabił? Czytelnik zagłębia się w powieść nie domyślając się niczego. Ale papa Poirot wie! I oznajmi prawdę zainteresowanym. 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat:
7 komentarzy:

 1. Za niedługo pojawi się u mnie na półce pierwszą książka Chriestie, i wreszcie będę mogła się przekonać, czy naprawdę jest taka dobra :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie! Mam nadzieję, że to nie będzie ostatnia pozycja tej autorki jaką przeczytasz :-)

   Usuń
 2. Bardzo dawno to czytałam... chyba muszę jeszcze raz sięgnąć po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie zagadki są najlepsze i najbardziej wciągają. Ma się ochotę czytać cały czas, żeby przekonać się, kto zabił. Brzmi zachęcająco :)

  (polecam-ksiazke.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzamsię- Christie jest mistrzem w swoim fachu i jestem jej wielką fanką,a czytanie Twoich recenzji jej kryminałów sprawia mi prawdziwą radość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowo :-) fajnie jest przeczytać, że moje rezenzje się podobają :D

   Usuń
 5. Po książki Agathy Christie zawsze sięgam z nieukrywaną ochotą ;)

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY