poniedziałek, 29 września 2014

Agata Christie - "Wielka Czwórka"


Autor: Agata Christie
Tytuł: "Wielka Czwórka"
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 194
Ocena: 10/10 

Wiem.. Miałam już przestać Wam truć jakie to powieści Agaty Christie są świetne. Ale kurcze! Ta książka leżała sobie taka samotna na półce, cały czas powtarzając "WEŹ MNIE! WEŹ MNIE! I CZYTAJ!". No to w związku z tym, że mam tak dobre serce i nie potrafię odmówić kiedy jestem o coś tak ważnego proszona, wzięłam ją zwyczajnie z tej półki i się zaczęło! 


 Nie podejrzewałam, że pani Christie jeszcze aż tak mnie zaskoczy. Z pozoru niewinna okładka, więc pomyślałam, że się rozczaruję tą pozycją. Jednak muszę Wam powiedzieć szczerze, że bardzo się myliłam. Powiedzenie "nie oceniaj książki po okładce" zawsze jest na czasie. 

Wyobraźnia autorki nie ma ograniczeń. Dzięki temu możemy cieszyć właśnie "Wielką Czwórką". Tym razem Herkules Poirot demaskuje groźny spisek. Początkowo nie wie z kim ma do czynienia. Wraz ze swoim przyjacielem, kapitanem Hastingsem, odkrywają międzynarodowe tajne porozumienie. 

Nie brakuje tu zaskakujących zwrotów akcji. Chłonęłam ją z wielką determinacją. Tak bardzo chciałam dowiedzieć się czy słynnemu panu Poirotowi kolejny raz uda się wygrać z przeciwnikiem. Była to o tyle inna powieść z jego udziałem, że to właśnie nieprzyjaciel miał większą ilość asów w rękawie i był o krok do przodu przed wielkim mistrzem. Jednak Herkules Poirot wraz ze swoimi szarymi komórkami nie poddaje się. Kiedy już myślimy, że świat czeka zagłada, on zaskakuje wszystkich. Nie tylko swojego wroga, czyli Wielka Czwórkę, ale także nas, czytelników.

Jest to chyba najbardziej dynamiczna książka Agaty Christie, jaką do tej pory przeczytałam. Spoglądając na liczbę stron wręcz nie można uwierzyć, że autorka potrafiła zawrzeć w nich wszystko, co najistotniejsze w powieściach kryminalnych i sensacyjnych. Prawdziwa Królowa kryminałów!

Herkules Poirot w tej powieści przypominał mi kogoś. Międzynarodowy spisek? Zagrożenie dla świata ze strony pragnących władzy ludzi? Udaremnienie zagłady? Już wiecie? Tak! Bond, James Bond. Czyżby Herkules Poirot został pierwowzorem najsłynniejszego agenta? Przekonajcie się sami!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat: