poniedziałek, 15 września 2014

Agata Christie - "Tajemnica Siedmiu Zegarów"


Autor: Agata Christie
Tytuł: "Tajemnica Siedmiu Zegarów"
  Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Ocena: 9/10


   Po przeczytaniu ostatniej strony tej książki w głowie kłębiły mi się różne myśli. Wspaniała, cudowna i jak zwykle zagadkowa! Agata Christie potwierdziła moją opinię na swój temat. Jak zwykle znowu mnie zaskoczyła, nie tyle fabułą, która oczywiście jest zmyślnie napisana, ale zakończenie, którego szczerze powiedziawszy nie spodziewałam się!

   Akcja powieści toczy się w rezydencji "Chimneys", znanej posiadłości w Anglii, w której autorka zdążyła już umieścić fabułę swojej innej książki o nazwie "Tajemnica rezydencji Chimneys"
Przebywa tam grupka młodych ludzi. Jeden z nich, Gerry Wade, charakteryzuje się wyjątkowo późnym wstawaniem, dlatego przyjaciele postanawiają zrobić mu kawał. Każdy z grupy kupuje po jednym budziku, które wieczorem umieszczają ukradkiem w pokoju Gerry'ego, ustawiwszy je uprzednio na bardzo wczesną godzinę. Kiedy następnego ranka w domu rozlega się dzwonienie ośmiu zegarów, wszyscy są bardzo zdziwieni, dlaczego ich kolega wciąż jeszcze się nie obudził. Wkrótce wychodzi na jaw straszna prawda – Gerry leży martwy w swoim łóżku, a nad jego głową ktoś ustawił siedem z ośmiu zakupionych budzików, ostatni wyrzucając przez okno. 

   Śmierć młodzieńca uznaje się za wypadek i na tym skończyłaby się cała sprawa, gdyby nie powrót prawowitych właścicieli rezydencji - lorda Catherama oraz jego córki Eileen Brent, zwaną Bundle. Inteligentna, pełna wdzięku i zapału dziewczyna nie może uwierzyć w ten dziwny wypadek. Postanawia dowiedzieć się co tak naprawdę się stało. 

   Jej poszukiwania doprowadzają ją do tajnej organizacji Siedem Zegarów. Wiedząc, że nie poradzi sobie sama z rozwikłaniem zagadki opowiada wszystko swym przyjaciołom: Jimmy'emu Thesiger, Billowi Eversleigh oraz siostrze zmarłego Gerry'ego, Loraine Wade. 

   W powieści nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji. Może nie ma ich zbyt wiele, ale są na tyle wyraziste, że powinny nasycić wybrednych czytelników. Podobało mi się również to, że powieść. mimo trzecioosobowej narracji, jest napisana z perspektywy kilku różnych osób. Sprawiło to, że fabuła jest ciekawsza. Ponadto książki pani Christie są niezwykle krótkie w porównaniu do innych powieści kryminalnych. Jest to plus, ponieważ zawsze można zabrać taką lekturę do plecaka lub torebki i czytać gdziekolwiek się nam zachce. Czyta się bardzo łatwo i przyjemnie, dlatego też polecam tę pozycję Agaty Christie!

       Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat:A i jeszcze jedno! Może to trochę próżne i mało skromne z mojej strony, ale uważam, że trzeba się chwalić swoimi małymi osiągnięciami. Moja ostatnia recenzja "Inicjały zbrodni" jest sławna!!! Cieszę się niezmiernie, zwłaszcza, że zostałam wyróżniona przez blogera książkowego 2013 roku. Jest to dla mnie wielka motywacja do dalszej pracy. A tu macie linka jako dowód mojego podekscytowania: "Warto zajrzeć" . Zajrzyjcie koniecznie!! :D