Szukaj na tym blogu

07 sierpnia 2014

Susan Ee - "Angelfall. Penryn i Świat Po"„Wchodzimy do budynku. Hałas i wiatr cichną, za to od ścian odbija się echem ciche zawodzenie. Nie zawodzenie jednego człowieka, ale chóralne zawodzenie całego, wypełnionego po brzegi budynku.

Trafiłam do piekła”


           „Angelfall” mnie nie zachwyciło. Co prawda zakończenie tomu pierwszego wzbudziło u mnie nikły płomień zainteresowania, ale nie wyczekiwałam kontynuacji z zapartych tchem. Mimo to, kiedy „Angelfall. Penryn i Świat Po” pojawiła się w księgarniach zainwestowałam w nią. Nareszcie nabrałam ochoty, aby ją przeczytać, a tym samym zrecenzować.
          Penryn wraz z matką i siostrą trafiają do obozowiska ruchu oporu. Niestety nie zostały ciepło przyjęte. Wariatka, dziewczyna powstała z martwych i mały potwór, nie wzbudziły wśród ludzi sympatii. Nagle jednak Paige znika, a Penryn wyrusza na poszukiwania. Tymczasem Raffe wciąż stara się odzyskać swoje piękne skrzydła…
          Książkę tę czytałam z nieco większym zainteresowaniem niż tom pierwszy, bowiem wyczekiwałam spotkania Penryn i Raffe’go. Nie zrozumcie mnie źle – nie należą do moich ulubionych par, byłam jednak ciekawa, jak rozwinie się ich relacja. Wszyscy lubią zakazane związki, ludzie im kibicują zazwyczaj choćby tylko dlatego, że nie powinny mieć miejsca. Ja jednak spoglądam na tę sytuację z przymrużeniem oka.
         Kreacja aniołów kompletnie do mnie nie przemawia. Nie tak wyobrażam sobie boskie istoty. Stworzenia, które przeżyły tysiące lat i dokonały wielkich rzeczy przypominają zwyczajnych ludzi. Z jedną różnicą – mają skrzydła i "fajowe" miecze. Poza tym nie wyróżniają się niczym szczególnym. Sądzę, iż tak wiekowe i pełne mądrości istoty powinny być mniej zwyczajne. Myśląc o aniołach wyobrażam sobie lśniące boskim blaskiem postacie, które są ponad nami. Tutaj autorka prezentuje nam anioły, które prowadzą kampanie wyborcze, muszą jeść, oglądają telewizję i ogólnie są na czasie. Ja tego nie kupuję. 
           Sam pomysł na fabułę jest nawet ciekawy. Historia ma potencjał i zdecydowanie zmierza w jakimś kierunku. Akcja na początku mknie równomiernie, by zwolnić i w końcu ruszyć ostro z kopyta. Nie nudziłam się czytając, nawet jeśli w jakimś momencie tempo traciło na prędkości, wciąż byłam zainteresowana losami Penryn.
           Główna bohaterka jest nastolatką, która nigdy nie miała łatwego życia. Jej mama choruje na schizofrenię, młodsza siostra pewnego dnia doznała uszkodzenia kręgosłupa, aż w końcu i ojciec je porzucił. Od tego czasu Penryn stała się głową rodziny. Musiała chronić matkę i siostrę w świecie przejętym przez bezlitosne anioły i – zważywszy na okoliczności – idzie jej nieźle. Śledząc jej poczynania, zrozumiałam, jak bardzo polegam na mamie. Nie wyobrażam sobie, abym nie mogła się do niej zwrócić w trudnym czasie, a tutaj to Penryn jest tą odpowiedzialną i bardzo ją za to podziwiam. Bez wahania ruszyła na poszukiwania siostry, kiedy ta została porwana. Czuje się za nią odpowiedzialna i dba o jej bezpieczeństwo. Jest dzielna i polega na własnych siłach.
         Seria Susan Ee mnie nie zachwyciła, jednak jest bardzo przyjemna. W leniwy wieczór, kiedy nic się nie chce bardzo miło będzie czytało się „Angelfall. Penryn i Świat Po”. Nie będzie to książka, którą zamieszczę na swojej osobistej liście „TOP”, ale nie żałuję zakupu. Fabuła wydaje się mieć potencjał, mam więc nadzieję, że autorka dalej sprawnie będzie prowadziła wszystkie wątki. Dobrze byłoby, jakby w zaskakującą stronę skierowała to „coś”, co dzieje się między główną bohaterką a Raffem.
         Inwestując w tę książkę raczej nie postawicie jej w uwielbieniu na honorowym miejscu na półce, jednocześnie jednak nie będziecie pluli sobie w brodę, iż to uczyniliście. Spędzicie miłe chwile połykając słowa zapisane przez Ee, a ładna okładka doda uroku satysfakcji, że ta pozycja należy do Was. 


Autor: Susan Ee
Tytuł: Angelfall. Penryn i Świat Po
Wydawnictwo: FILIA
Data wydania: 9 kwietnia 2014
Ilość stron: 356


Ocena: 7/10

16 komentarzy:

 1. Czytałam pierwszą część i tak jak Ciebie - nie zachwyciła mnie, ale też nie odrzuciła. Ot, takie czytadło. A koniec rzeczywiście zachęcał do kontynuacji, bo co to będzie z naszą parą? Myślę, że kiedyś przeczytam i drugą część, ale raczej specjalnie polować na nią nie będę - nadarzy się okazja, to i książka trafi o mnie :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam serii, ale może kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie się seria bardzo podoba! Naprawdę się zżyłam z bohaterami i kurcze, to takie smutne, że muszę czekać na kolejne tomy jeszcze tyle czasu...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam zamiar niedługo przeczytać książki z tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj,
  Powiem Ci mnie bardzo zainteresowała ta seria. Niestety jeszcze nie miałam okazji przeczytać pierwszego tomu, ale mam nadzieję, że niedługo to się zmieni.
  Jestem jej mega ciekawa .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wszystkie książki muszą być numerem jeden, więc chętnie sięgnę po tą serię, może później

  OdpowiedzUsuń
 7. Faktycznie, seria nie zachwyca. Czytałam pierwszy tom, zacięłam się i już nie czytałam dalej, sama nie wiem dlaczego. Po tę część szybko nie sięgnę.
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie książka bardzo się podobała, tak samo jak jej poprzedniczka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwsza część bardzo mí się podobała wiec z chęcią sięgnę po tą:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama nie wiem czy ją kupić czy nie, ale chyba się skuszę nawet jeżeli nie jest warta zakupu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ok, doczytałam recenzję do momentu, gdy dowiedziałam się, że to II tom :) A oczywiście pierwszego nie czytałam :) I raczej nie miałam w planach tego robić :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwszy tom zostawił mnie z opadem szczęki, drugiego jeszcze nie czytałam, ale i tak już czekam na trzeci tom. Ta historia ma w sobie coś upiornie przyciągającego.

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja już nie wiem, jedni mówią, że warto, drudzy by lepiej omijać z daleka ;D najlepiej samemu się przekonać :) Bardzo dobra recenzja, zawarłaś wszystkie plusy i minusy powieści ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo wszystko chyba dość ciekawie się zapowiada. Nigdy nie słyszałam o tej serii, ale może w wolnym czasie po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pierwsza część zdobiła,na mnie duże wrażenie, więc na pewno, prędzej czy później, sięgnę po kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY