Szukaj na tym blogu

27 lipca 2014

Chwile z Blaskiem: 10 przykazań książki

Cześć!
Jakiś czas temu, razem z Fosiek pracowałyśmy nad Dekalogiem Książki. Powiem Wam, że było to dość pracochłonne zajęcie. Po jakimś czasie udało nam się wymyślić 10 przykazań, którymi teraz chcemy się z Wami podzielić i zaprosić Was, naszych czytelników do dyskusji w komentarzach.

I Pamiętaj: najpierw książka, potem film.
Nie odbieraj sobie tej przyjemności. Zupełnie inaczej odbieramy książkę przed jak i po obejrzeniu filmu. Po wcześniejszym obejrzeniu filmu nie potrafimy wyobrazić sobie bohaterów i miejsc przedstawionych w powieści, ponieważ od razu w naszej głowie pojawiają się obrazy z obejrzanego filmu.

II Dbaj o każdą książkę, tę pożyczoną także.
"Nie moja, więc mogę..." niektórzy wyznają taką zasadę i nie dbają o książki pożyczone, bo to w końcu nie ich. Traktuj je tak, jakbyś chciał, aby Twoje książki były traktowane. 


III Podziel się swoją książką z przyjaciółmi, niech ich również zainspiruje. 
Dobra książka powinna trafić do serc wielu ludzi. Jeśli my podzielimy się swoimi skarbami, możemy zostać zaskoczeni w ten sam sposób w przyszłości. 
IV Nie oceniaj książek po okładce. 
To jeden z największych błędów popełnianych przy wybieraniu książek do czytania, ale wiele z nas tak robi, ja również. Twierdzimy, że jeśli książka ma piękną okładkę, treść również taka będzie, a potem okazuje się, że jest jednak inaczej. 

V Nie zaginaj rogów, używaj zakładek. 
Nie niszcz książek, zaginając rogi. Od zaznaczania ostatnio czytanych stron są zakładki, pełno zakładek, które dołączane są do książek, można dostać je w niektórych bibliotekach (za darmo!), zakupić lub po prostu wykonać samodzielnie. W Internecie można znaleźć mnóstwo instrukcji do wykonania takich zakładek. 
VI Pożyczaj książki tylko tym zaufanym ludziom.
Książki, które trafią w niepowołane ręce mogą zostać uszkodzone lub w ogóle do nas nie wrócić. Dlatego warto pożyczać książki znajomym, którym ufamy i wiemy, że nic im nie grozi w ich rękach.

VII Nie czytaj przy jedzeniu.
Napoje, czy jakiekolwiek jedzenie mogą zupełnie przypadkiem znaleźć się na książce, nie unikniemy tego jedząc podczas czytania. Warto szanować książki, bo będą nam służyć latami.

VIII Traktuj książkę jak przyjaciela.
Książki pozwalają uciec nam w świat fantazji, zapomnieć o tym co tu i teraz, a przy okazji uczą jak być szczęśliwym. Dlatego powinniśmy doceniać te małe cuda, które urozmaicają nasze życie. 

IX Zachęcaj do czytania innych.
Niech więcej ludzi dzieli z Tobą tą pasję. Czytanie zbliża ludzi, sprawia przyjemność i jest fajne!

X Nie wstydź się tego, że czytasz.
Czytanie to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Mimo że w świecie elektroniki ludzie zapominają o książkach, Ty nie zapominaj. To bardzo wyjątkowe zajęcie, które uczy wrażliwości.

26 komentarzy:

 1. Nie koniecznie zgadzam się z pierwszym. czasem lepiej (przynajmniej dla mnie) najpierw obejrzeć film. wiadomo, adaptacje są z reguły gorsze niż książki, więc zostawią nas z negatywnym wrażeniem, pomimo tego, że były dobre. Jeśli najpierw obejrzymy i spodoba nam się, a później przeczytamy to pomyślimy "nawet lepsze niż film!". ja tak miałam np z "poradnikiem pozytywnego myślenia". po drugie, jeśli książka przedstawia naprawdę rozległe i skomplikowane uniwersum to adaptacja nigdy nie będzie w stanie go oddać w całości. dlatego jeśli najpierw obejrzymy i nam się spodoba, wciągniemy się i będziemy chcieli więcej. później kiedy sięgniemy po powieść będziemy mogli to dostać i poznać jeszcze dokładniej świat przedstawiony. Według mnie tak jest z np. "grą o tron" i "władcą pierścieni". oczywiście, jeśli to jest adaptacja jakiejś pojedynczej książki typu "diabeł ubiera się u prady", czy "życie pi" to oczywiście wtedy warto najpierw przeczytać.
  Pewnie Cię nie przekonałam, ale to jest moje zdanie i chciałabym, żeby więcej ludzi poznało ten punkt widzenia :)
  Uściski!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jezu! *Niekoniecznie :p

   Usuń
  2. Każdy ma swój punkt widzenia, ja jednak raczej pozostanę przy swoim myśleniu, choć nie ukrywam, że Twoje argumenty są przekonywujące :)

   Usuń
 2. Hahaha, fenomenalne zasady, do których powinien stosować się każdy czytelnik :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, każdy powinien się do nich stosować, niestety nie każdy o tym wie, mamy jednak nadzieję że może choć w pewnym stopniu przekonamy naszych czytelników do tego ;)

   Usuń
 3. Świetny dekalog. Bede go stosować codziennie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo nas to cieszy :)
   Każdy powinien trzymać się choć kilku z tych zasad :)

   Usuń
 4. ja zawsze oceniam książkę po okładce ;p. nic na to nie poradzę ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami oceniając tak książki możesz zawieść się na pięknej okładce lub nie docenić tego co prezentuje książka z nieco mniej wyszukaną oprawą :)

   Usuń
 5. Świetny pomysł, wszystkie punkty jak najbardziej prawdziwe :) Od dzisiaj będę przestrzegała Waszego dekalogu ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy :)
   To oznacza że od dzisiaj życie książki będzie jeszcze piękniejsze :)

   Usuń
 6. To ja chyba jestem święta XD Bo po raz pierwszy w życiu stosuję się do wszystkich zasad!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie, podpisuję się rękami i nogami! Jedynie jeżeli chodzi o jedzenie to mam odmienne zdanie, bo ja piję i wcinam przy lekturze nałogowo! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ryzykownie, zawsze coś może się rozlać, ja wolę tego unikać ;)

   Usuń
 8. Podpisuję się wszystkimi kończynami, jakie posiadam! Nienawidzę, gdy ktoś łamie taki dekalog i ja na szczęście nie łamię żadnego z punktów. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale fajnie to opisałaś wszystko. Zgadzam sie z każdym punktem!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie zgadzam się z siódmym punktem. Zawsze coś przegryzam i piję przy lekturze, nigdy nic się nie stało. Wystarczy uważać, proste. Cała reszta - rewelacyjna.

  OdpowiedzUsuń
 11. Idealne! Zgadzam się ze wszystkimi. Ile to razy film nie pokrywał się z moimi wyobrażeniami z przeczytanej książki. Książka przeczytana po seansie już tak "nie smakuje". :) Oczywiście każdy ma swoje grzeszki, więc siódme zdarza się czasami złamać. Na szczęście bez większych uszczerbków. :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY