niedziela, 27 lipca 2014

Chwile z Blaskiem: 10 przykazań książki

Cześć!
Jakiś czas temu, razem z Fosiek pracowałyśmy nad Dekalogiem Książki. Powiem Wam, że było to dość pracochłonne zajęcie. Po jakimś czasie udało nam się wymyślić 10 przykazań, którymi teraz chcemy się z Wami podzielić i zaprosić Was, naszych czytelników do dyskusji w komentarzach.

I Pamiętaj: najpierw książka, potem film.
Nie odbieraj sobie tej przyjemności. Zupełnie inaczej odbieramy książkę przed jak i po obejrzeniu filmu. Po wcześniejszym obejrzeniu filmu nie potrafimy wyobrazić sobie bohaterów i miejsc przedstawionych w powieści, ponieważ od razu w naszej głowie pojawiają się obrazy z obejrzanego filmu.

II Dbaj o każdą książkę, tę pożyczoną także.
"Nie moja, więc mogę..." niektórzy wyznają taką zasadę i nie dbają o książki pożyczone, bo to w końcu nie ich. Traktuj je tak, jakbyś chciał, aby Twoje książki były traktowane. 


III Podziel się swoją książką z przyjaciółmi, niech ich również zainspiruje. 
Dobra książka powinna trafić do serc wielu ludzi. Jeśli my podzielimy się swoimi skarbami, możemy zostać zaskoczeni w ten sam sposób w przyszłości. 
IV Nie oceniaj książek po okładce. 
To jeden z największych błędów popełnianych przy wybieraniu książek do czytania, ale wiele z nas tak robi, ja również. Twierdzimy, że jeśli książka ma piękną okładkę, treść również taka będzie, a potem okazuje się, że jest jednak inaczej. 

V Nie zaginaj rogów, używaj zakładek. 
Nie niszcz książek, zaginając rogi. Od zaznaczania ostatnio czytanych stron są zakładki, pełno zakładek, które dołączane są do książek, można dostać je w niektórych bibliotekach (za darmo!), zakupić lub po prostu wykonać samodzielnie. W Internecie można znaleźć mnóstwo instrukcji do wykonania takich zakładek. 
VI Pożyczaj książki tylko tym zaufanym ludziom.
Książki, które trafią w niepowołane ręce mogą zostać uszkodzone lub w ogóle do nas nie wrócić. Dlatego warto pożyczać książki znajomym, którym ufamy i wiemy, że nic im nie grozi w ich rękach.

VII Nie czytaj przy jedzeniu.
Napoje, czy jakiekolwiek jedzenie mogą zupełnie przypadkiem znaleźć się na książce, nie unikniemy tego jedząc podczas czytania. Warto szanować książki, bo będą nam służyć latami.

VIII Traktuj książkę jak przyjaciela.
Książki pozwalają uciec nam w świat fantazji, zapomnieć o tym co tu i teraz, a przy okazji uczą jak być szczęśliwym. Dlatego powinniśmy doceniać te małe cuda, które urozmaicają nasze życie. 

IX Zachęcaj do czytania innych.
Niech więcej ludzi dzieli z Tobą tą pasję. Czytanie zbliża ludzi, sprawia przyjemność i jest fajne!

X Nie wstydź się tego, że czytasz.
Czytanie to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Mimo że w świecie elektroniki ludzie zapominają o książkach, Ty nie zapominaj. To bardzo wyjątkowe zajęcie, które uczy wrażliwości.