poniedziałek, 28 lipca 2014

Agata Christie - "Tajemnica rezydencji Chimneys"


Autor: Agata Christie
Tytuł: "Tajemnica rezydencji Chimneys"
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 300
Ocena: 7/10


Głównym bohaterem powieści jest młody Anthony Cade, zarabiający na życie jako pilot wycieczek. Nudzi go jednak ta praca i chciałby powrócić do niebezpiecznego i obfitego w przygody trybu życia.

Niespodziewaną wizytę składa mu jego stary przyjaciel, który prosi go o dostarczenie pod jego nazwiskiem do wydawnictwa pamiętników zmarłego hrabiego Stylpitcha, pochodzącego z kraju Herzoslovakia.
Są ludzie, którym ten fakt jest bardzo nie na rękę i wszelkimi sposobami będą się starały powstrzymać Anthony'ego.


Tymczasem do tytułowej rezydencji zjeżdżają ważne osobistości, między innymi pretendent do tronu Herzoslovakii. Jednakże już pierwszej nocy książę zostaje zamordowany. Sprawę należy zatuszować, by zapobiec rewolucji na Bałkanach. Motyw do zbrodni miał niewątpliwie daleki krewny księcia, kolejny pretendent do tronu. Podejrzanym staje się również tajemniczy król Victor – znany złodziej diamentów. Żadnego z nich nie ma jednak na terenie Chimneys feralnej nocy.

Do sprawy włącza się Scotland Yard, a z pomocą przybywa Anthony Cade.

Z każdym rozdziałem nasuwa się więcej pyta: Kto jest tajemniczym Królem Victorem? Gdzie przebywa krewny księcia, który obejmie rządy zamiast niego? I czy wszyscy goście Chimneys są tymi, za których się podają?

To kryminał na wielu poziomach. Wiele wątków, które się ze sobą przeplatają mogą sprawić, że czytelnik w pewnym momencie zwyczajnie się pogubi. Agata Christie na potrzeby powieści tworzy fikcyjne państwo w Europie. Przeszkadzało mi to, że autorka miała aż tak bogatą wyobraźnię, że wymyśliła nazwiska lordów, które trudno było przeczytać, a co dopiero powiedzieć na głos.

Jednak można to uznać za pewien komizm w powieści, co rozwiewa wątpliwości niezdecydowanych na tą powieść!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat