Szukaj na tym blogu

28 lipca 2014

Agata Christie - "Tajemnica rezydencji Chimneys"


Autor: Agata Christie
Tytuł: "Tajemnica rezydencji Chimneys"
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 300
Ocena: 7/10


Głównym bohaterem powieści jest młody Anthony Cade, zarabiający na życie jako pilot wycieczek. Nudzi go jednak ta praca i chciałby powrócić do niebezpiecznego i obfitego w przygody trybu życia.

Niespodziewaną wizytę składa mu jego stary przyjaciel, który prosi go o dostarczenie pod jego nazwiskiem do wydawnictwa pamiętników zmarłego hrabiego Stylpitcha, pochodzącego z kraju Herzoslovakia.
Są ludzie, którym ten fakt jest bardzo nie na rękę i wszelkimi sposobami będą się starały powstrzymać Anthony'ego.


Tymczasem do tytułowej rezydencji zjeżdżają ważne osobistości, między innymi pretendent do tronu Herzoslovakii. Jednakże już pierwszej nocy książę zostaje zamordowany. Sprawę należy zatuszować, by zapobiec rewolucji na Bałkanach. Motyw do zbrodni miał niewątpliwie daleki krewny księcia, kolejny pretendent do tronu. Podejrzanym staje się również tajemniczy król Victor – znany złodziej diamentów. Żadnego z nich nie ma jednak na terenie Chimneys feralnej nocy.

Do sprawy włącza się Scotland Yard, a z pomocą przybywa Anthony Cade.

Z każdym rozdziałem nasuwa się więcej pyta: Kto jest tajemniczym Królem Victorem? Gdzie przebywa krewny księcia, który obejmie rządy zamiast niego? I czy wszyscy goście Chimneys są tymi, za których się podają?

To kryminał na wielu poziomach. Wiele wątków, które się ze sobą przeplatają mogą sprawić, że czytelnik w pewnym momencie zwyczajnie się pogubi. Agata Christie na potrzeby powieści tworzy fikcyjne państwo w Europie. Przeszkadzało mi to, że autorka miała aż tak bogatą wyobraźnię, że wymyśliła nazwiska lordów, które trudno było przeczytać, a co dopiero powiedzieć na głos.

Jednak można to uznać za pewien komizm w powieści, co rozwiewa wątpliwości niezdecydowanych na tą powieść!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat

11 komentarzy:

 1. Kryminałów nie lubię, ale marzyłam o sięgnięciu książek christie, myślę, że kiedyś sięgnę po coś wybitnego od niej, a dzięki temu będę mogła zakochać się w kryminałach ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kryminały Christe to klasa sama w sobie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu poznać bliżej książki Christie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie do książek Agathy Christie nie trzeba zachęcać. Niektóre z nich przeczytałam już wielokrotnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio kryminały Christie pojawiają się w ślicznych wydaniach w prenumeracie :) Kilka części już mam i nie mogę się doczekać, kiedy je przeczytam. Jak na razie za mną dopiero "Morderstwo w Orient Expressie" i "Dwanaście prac Herkulesa" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kryminały Christie to po prostu dla mnie bajka! Mam kilka już u siebie na własność i planuję kupno kolejnych. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak zwykle po przeczytaniu recenzji uświadamiam sobie, ile książek Królowej Kryminał jeszcze przede mną. Jako miłośnik klasyki podkradnę książkę do listy "muszę koniecznie przeczytać"!:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio pojawia się dużo recenzji książek Christie, z czego bardzo się cieszę :) Po kilka tytułów z pewnością będę musiała sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejny tytuł Christie, po który muszę sięgnąć xD Ona wydała tyle książek, że ciągle spotykam nowe tytuły i sam nie wiem za co się brać ;p "I nie było już nikogo" to super książka, polecam ;p

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja przyjaciółka zaczytuje się w Christie, ja mam na razie za sobą niewiele z jej twórczości. Dobrze, że przypomniałaś mi o tej pisarce ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jedna z niewielu książek, które nie przypadłymi do gustu - tak jak powiedziałaś, rażą wymyślone, trudne nazwiska i nierealne państwo. Jednak cała intryga jest skonstruowana na wysokim poziomie :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY