poniedziałek, 16 czerwca 2014

Agata Christie - "Tajemniczy przeciwnik"Autor: Agata Christie
Tytuł: Tajemniczy przeciwnik
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 303
Ocena: 10/10


Uwielbiam kryminały! Każdy z nich kryje w sobie tajemnice, która z każdą następną stroną chcę odkryć. A Agata Christie jest absolutną mistrzynią wprowadzania momentów niepewności i grozy.
"Tajemniczy przeciwnik" to kolejna jej znakomita powieść. Tym razem głównymi bohaterami są Tommy i Tuppence, czyli para detektywów-amatorów. Znali się jeszcze z dzieciństwa, lecz dopiero przypadkowe spotkanie po wielu latach w Londynie da początek prawdziwej przygodzie. Brak pieniędzy i perspektyw na lepsze jutro popchnie ich do kapitalnego pomysłu: założenia spółki, gotową za odpowiednią opłatą na każde, nawet najbardziej szalone zadanie. 

Nie musieli długo czekać na klientów, bo pierwszy z nich niespodziewanie znalazł się sam.


W rozmowie z zainteresowanym Tuppence wypowiada przypadkowo usłyszane nazwisko: Jane Finn. Razem z Tommym nie potrafią zrozumieć, co też takiego kryje się w tym prostym nazwisku, że ich pierwszy zleceniodawca zwyczajnie wystraszył się i wziął nogi za pas.


Zdali sobie wtedy sprawę, że trafili na grubszą aferę. Postanawiają rozwiązać zagadkę za wszelką cenę. Nie wiedząc, że Jane Finn nie jest niewinną kobietą, lecz posiadaczką cennych dokumentów, wyjaśniają kolejne tajemnice. Wrogowie Jane, której nawet nie znają osobiście, stają się wrogami ich samych.
Bohaterowie nadstawiają karku ( i to dosłownie!) by zdemaskować niejakiego Browna, człowieka związanego z bolszewikami. Wyobraźnia i niekonwencjonalne metody do całej tej sytuacji prowadzi Tommego i Tuppence do poznania prawdy. Jednak czasu jest coraz mniej, a Anglia bez ich pomocy nie poradzi sobie z szerzącym się komunizmem.
Dzięki swej upartości Tommy i Tuppence nie tylko odkrywają, kto jest panem Brownem, ale także odkrywają wzajemną miłość.

Od samego początku książka trzyma w napięciu. przeczytałam ją zaledwie w 4 dni, bo tak bardzo mnie pochłonęła, że chciałam jak najszybciej poznać odpowiedzi na nurtujące pytania: kim jest ten pan Brown? Co takiego ważnego było w dokumentach Jane Finn? i wreszcie: czy Tommy i Tuppence odsłonią swoje uczucia względem siebie??!!!

Polecam ją wszystkim, bez wyjątku, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie: tajemnice, zabawne sytuacje, a nawet wątek miłosny.

Z racji, że jestem nowa i nie mam doświadczenia w pisaniu proszę Was o wskazówki, które pomogłyby mi w recenzjonowaniu.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat