niedziela, 27 kwietnia 2014

Agata Christie - "Tajemnicza historia w Styles"


Autor:   Agata Christie
Tytuł:    Tajemnicza historia w Styles
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 208
Ocena: 10/10

Tajemnicza historia w Styles to pierwsza powieść detektywistyczna Agaty Christie, wydana w 1920r. Zagadkowy tytuł, zagadkowa okładka. Klasyka kryminału, który każdy fan tajemnic powinien przeczytać.
Sięgnęłam po tę książkę z prostej, a zarazem banalnej przyczyny: od dziecka uwielbiałam wszystko, co tyczyło się zabójstw i otaczających ich tajemnic. Agata Christie, mimo że urodziła się wiele lat przed wybuchem I wojny światowej, pisze nie gorzej niż współcześni autorzy kryminałów. Dlatego też, jeśli nie lubicie przedwiekowego pisania, nie musicie się obawiać nudy sięgając po tą książkę.

Rezydencja w Styles. Piękna, malownicza miejscowość położona we wschodniej Anglii. Kapitan Arthur Hastings, weteran pierwszej wojny światowej, dostaje propozycję spędzenia urlopu w Styles, na terenie posiadłości Johna Cavendisha, swojego dobrego kolegi z młodych lat. Hastingsowi bardzo miło jest zobaczyć po latach starych znajomych, jednak szybko orientuje się, że atmosfera w Styles daleka jest od przyjemnej. Przyczyną tego jest małżeństwo macochy Johna, Emilii Cavendish z młodszym o wiele lat od siebie, nie budzącego sympatii Alfreda Inglethorpa. Domownicy są przekonani, że Inglethorp to zwykły oszust, mający nadzieję na rychłą śmierć staruszki i spory spadek. Wierna służąca domu, a zarazem przyjaciółka starszej pani,  Ewelina Howard, oświadcza nawet, że rzuca pracę, gdyż nie ma zamiaru mieszkać pod jednym dachem z „intruzem”, który w tak podły sposób omamił jej pracodawczynię. Odchodząc, ostrzega wszystkich przed rychłym nieszczęściem mającym spaść na panią domu. Jednocześnie prosi Hastingsa o to, aby miał oko na całą tę sytuację.

Pewnej nocy faktycznie ma miejsce nieszczęście - Emilia umiera. Hastings, marzyciel o karierze równej kariery Sherlocka Holmsa, podejrzewa, że to nie była zwykła śmierć. Proponuje więc Cavendishom usługi swojego dawnego przyjaciela, belgijskiego detektywa, goszczącego w pobliżu. Jest to Herkules Poirot, światowej sławy specjalista. Czas mija, a szalony detektyw ma coraz mniej czasu na dojście do prawdy. Kto zabił? Jaki miał cel? A może to była dawno zaplanowana intryga, przez dwoje najbliższych ludzi Emilii?

Zabawne dialogi, fabuła trzymająca w napięciu i ciekawa akcja doprowadzają czytelnika do zaskakującego zaskoczenia. Kiedy dowiedziałam się kto jest mordercą pomyślałam „Kurcze! Ten Poirot to ma dopiero łeb!”. Z nic nieznaczących dla Hastingsa dowodów potrafił złożyć wszystko w jedną spójną całość. Polubiłam tego gościa i ucieszyłam się, kiedy dowiedziałam się, że jest więcej powieści z jego udziałem.

Podsumowując, książka ta ma wiele zalet. Jest wciągająca, a akcja cały czas trzyma w napięciu. Napisana stylem przyjemnym do czytania. Po przeczytaniu ostatniej strony można chcieć tylko więcej takich książek. Zachęcam wszystkich do zagłębienia się w tą powieść.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat


Dzisiejsza recenzja została napisana przez Jackie, za co bardzo jej dziękujemy. Już niebawem będziecie mogli zobaczyć kolejne recenzje książek pani Christie w wykonaniu Jackie. Jest to jej pierwsza recenzja na tym blogu, jednak mamy nadzieję, że nie ostatnia. Jeśli macie dla niej jakieś wskazówki, cenne rady, piszcie w komentarzu!