Szukaj na tym blogu

27 marca 2014

Roma Ligocka - "Tylko ja sama"


Autor: Roma Ligocka
Tytuł: „Tylko ja sama”
Wydawnictwo: Literackie
Ilość stron: 412
Ocena: 10/10

Roma Ligocka – urodzona w Krakowie malarka i pisarka, autorka bestsellerowych powieści. Jej najnowsza książka zamyka osobistą trylogię, na którą składają się Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Kobieta w podróży i Tylko ja sama.


Całymi latami zadawałam sobie pytanie, co zrobię, jeśli ktoś wywlecze tę starą historię. Prawdą jest, że do tej pory nie zdobyłam się na to, aby z kimś o tym porozmawiać. Nawet sama ze sobą.
Chciałam opisać dwanaście miesięcy, a opowiedziałam historię swojego życia.
Dlatego „Tylko ja sama” to być może moja najbardziej bolesna, ale jednocześnie najbardziej radosna książka.

O swoim niezwykłym spotkaniu z nieżyjącym ojcem,
O trudnej walce o jego dobre imię,
O niełatwej miłości do ukochanego mężczyzny,
O podróżach i wielkim świecie,
O tym, czym jest szczęście i zgoda na samą siebie, pisze w najnowszej książce Roma Ligocka.

Historia bohaterów dowodzi, że kochać można pomimo cierpienia, że z bolesną przeszłością można się pogodzić i że na miłość zawsze jest się wystarczająco młodym.

„Tylko ja sama” to najpiękniejsza i najbardziej wzruszająca książka Romy Ligockiej. Opowiada o życiu dziecka w czasie wojny oraz o skutkach jakie pozostawia w jego psychice do końca życia.

Roma bardzo dużo podróżuje, jest otoczona serdecznymi przyjaciółmi. Na stałe mieszka w Niemczech, ale często bywa w Krakowie, tam też poznaje Dawida, swoją bratnią duszę. Oboje w dzieciństwie musieli ukrywać się przed zbrodniarzami. Mimo iż ich historie inaczej się potoczyły, znajdują wspólny język. Bliskość jaka ich łączy powoduje, że oboje zapominają o przeszłości, cieszą się tym, co teraz ich otacza.

Los jednak powoduje, że nie mogą cieszyć się tym zbyt długo. Dawid musi wrócić do swojej żony, bo mimo iż od dawna nie są razem, nie może zostawić jej samej na pastwę choroby. Roma w tym czasie stara się ułożyć sobie życie na nowo.

Byłoby zbyt pięknie gdyby ktoś znów nie chciał zniszczyć jej w miarę ułożonego życia. Pewien dziennikarz za wszelką cenę chce rozgrzebać przeszłość i zniszczyć wizerunek jej ojca. Ligocka musi za wszelką cenę odeprzeć zarzuty wścibskiego dziennikarza, któremu zależy tylko na rozgłosie, a prawda nie ma dla niego żadnego znaczenia.

Dawid Liebling podczas pobytu w obozie, pomagał najbardziej potrzebującym i nigdy nikogo nie skrzywdził. Roma dzięki swoim przyjaciołom próbuje udowodnić światu prawdę, którą sprytnie tuszuje dziennikarz.

Autorka już od dziecka nie miała łatwego życia, na swojej drodze często napotykała przeszkody, również w dorosłym życiu nie ma lekko, ale jest bardzo silną kobietą i mimo chwilowych załamań, potrafi podnieść się i znów walczyć. Jakub – jej syn wspiera ją z całych sił i pomaga przetrwać trudne chwile.

Jestem pod wrażeniem tej książki, autorka przedstawiła w niej całe swoje życie. To wzruszająca i bardzo pouczająca historia. Po przeczytaniu kilku jej książek, mogę śmiało powiedzieć, że ta jest najlepsza.
Polecam ją każdemu, bez względu na wiek. Jest wciągająca, a dzięki niej, zapomina się o tym co dzieje się tu i teraz. Odprowadza nas do przeszłości, bardzo bolesnej przeszłości...

Okładka książki została opracowana na podstawie rysunków samej autorki, przedstawia kilka postaci, wszystkie są smutne, zagubione. Przez to wzbudza jeszcze większe zainteresowanie. Jestem pod ogromnym wrażeniem twórczości Romy Ligockiej.  

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY