Szukaj na tym blogu

23 grudnia 2013

Roma Ligocka - "Kobieta w podróży"
Autor: Roma Ligocka
Tytuł: „Kobieta w podróży”
Wydawnictwo: Literackie
Ocena: 8/10


„Kobieta w podróży” to książka, która opowiada historię Romy Ligockiej, podobnie jak „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”. Ta książka ukazuje ją jednak z innego punktu widzenia, choć pisze ją ta sama osoba.

Kobieta, która nie potrafi odnaleźć się w związku z mężczyzną musi sama wychowywać syna Jakuba, który daje jej ogromne wsparcie, a równocześnie jest dla niej motywacją do walki o lepsze jutro. Roma musi pokonać chęć sięgnięcia po tabletki, które ją uzależniły i pomagają jej zapomnieć o przeszłości. Jest silna i wygrywa tę walkę, jednak czasy wojny, kiedy była małą dziewczynką, ciągle do niej powracają. Zmaga się, by choć na chwilę zasnąć, cierpi na bezsenność, to bardzo ją osłabia.


Roma Ligocka jest bardzo wrażliwa na piękno świata, stara się pokonywać wszelkie bariery świata, a jednocześnie pokazuje jak przeszłość rzutuje na dalsze życie. Jej ciągłe przeprowadzki i walka z biedą uczą ją życia. Ligocka bardzo często musi zmieniać miejsca swego pobytu, by szukać nowej pracy, ale to dodaje jej odwagi.


Bohaterka po latach zostaje zabrana przez syna Jakuba do Polski, do jej rodzinnego miasta Krakowa, wszystkie uczucia w niej odżywają, powracają dawne lęki i wspomnienia, o których całe życie starała się zapomnieć, jednak to wydaje się być lekarstwem na jej poranione uczucia. Poznaje tam osoby, które przeżyły wojnę i wiedzą jak się czuje, w nich odnajduje bratnie dusze.


Po raz kolejny jestem pod wrażeniem tej autorki. Jej historia wywołuje dreszcze. Porusza bardzo trudne tematy, a jednocześnie z taką lekkością się to czyta. Książka ta jest idealna na zimowe wieczory, przy kubku gorącej czekolady. Wprawia w zadumę nad życiem i motywuje do walki, by coś po sobie zostawić.


Bardzo cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z jej twórczością, jej książki najlepiej czyta się po kolei, wtedy historia jest bardziej jasna. Już zaopatruję się w kolejne jej książki, by wgłębić się jeszcze bardziej w życie Romy Ligockiej.Podsumowując ten rok, książki Romy Ligockiej wywołały we mnie największe wrażenie.

2 komentarze:

  1. No koniecznie muszę przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno zachęcasz do zapoznania się z tą autorką, zwłaszcza że porównujesz je na tle całego roku. Książka może nie dla mnie, ale będę musiała się za nią rozglądnąć dla mojej mamy :)

    OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY