czwartek, 21 listopada 2013

Paulo Coelho "Zahir"Autor: Paulo Coelho
Tytuł: „Zahir”
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Ilość stron: 267
Ocena: 8/10

Ester, żona znanego pisarza, znika bez wieści. Ostatni raz widziano ją z młodym tłumaczem z Kazachstanu. Czy została porwana, zamordowana, a może uciekła z kochankiem? Dlaczego nie daje znaku życia? Jak po dziesięciu latach małżeństwa mogła odejść bez słowa? On próbuje ułożyć sobie życie bez niej, wiąże się z inną kobietą, pisze kolejną powieść. Jednak nie potrafi zapomnieć. Ester staje się jego obsesją, jego Zahirem. Wokół niej krążą wszystkie jego myśli. By ją odnaleźć, musi wyruszyć na stepy Azji Środkowej, w długą podróż, która pozwoli mu na nowo narodzić się dla miłości.„Miłość jest dziką siłą. Kiedy próbujemy ją okiełznać, pożera nas. Kiedy próbujemy ją uwięzić, czyni z nas niewolników. Kiedy próbujemy ją zrozumieć, miesza am w głowach.”


Znany pisarz wiedzie we Francji spokojne pod względem finansowym życie, jednak wiecznie poszukuje przygód. Mimo iż jest żonaty zauroczony innymi kobietami, zdradza żonę. Ona akceptuje jego wybory, co powoduje że żyją w otwartym związku. Ester jednak nie potrafi na dłuższą metę żyć z mężczyzną, który jej nie rozumie. Poznaje tłumacza Michaiła, który przedstawia jej swoją wizję na świat. Kobieta urzeczona jego historią odważniej zaczęła patrzeć na świat.


Pisarz poznając Michaiła uświadamia sobie, że nie chce więcej takiego życia. Uczy się od niego, jak zapomnieć o przeszłości, by móc się od niej uwolnić i wszystko zacząć od nowa. Ester jest jego Zahirem, jest obecna w każdej chwili jego życia, tylko miłość do niej jest tak silna. Poznaje kobietę, z którą się wiąże, jednak ma świadomość, że chce odzyskać żonę. Michaił towarzyszy mu w odkrywaniu jego duchowości. Kiedy już autor wielu książek jest gotowy by spotkać się z Ester na jego drodze staje kolejna przeszkoda. Przeżywa wypadek, który uświadamia mu, że jeszcze nie jest gotów na spotkanie z kobietą swojego życia. Po wypadku przez jakiś czas dochodzi do siebie, oczyszcza swój umysł i wreszcie jest gotów stawić czoła wyzwaniu. Wyjeżdża na stepy Azji Środkowej, gdzie przebywa Ester.
Spotkanie z żoną rozpoczyna kolejny etap jego życia.


Bardzo spodobała mi się ta książka. Jest bardzo pouczająca, pokazuje nasze niedoskonałości jako ludzi, ale też uczy jak sobie z nimi radzić. Autor bardzo ciekawie przedstawia historię jaka wydarzyła się bohaterowi książki.


Polecam ją każdemu, kogo interesuje taka tematyka książek, myślę, że się nie rozczarujecie. Ja byłam pod wrażeniem, choć zakończenie nie było takie jakiego bym chciała.