sobota, 7 września 2013

Enrique Ortego Rey - Iker Casillas. Skromność mistrza


Autor: Enrique Ortego Rey
Tytuł: Iker Casillas. Skromność mistrza
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 2012r
Ilość stron: 304
Moja ocena: 7/10

Tytuł tej książki nierozerwalnie łączy się z jej bohaterem. Nie ma dwóch słów, które lepiej zdefiniowałyby Ikera Casillasa. Skromność, ponieważ jest to najbardziej znacząca zaleta jego osobowości, sposobu bycia i zachowania. A mistrz, ponieważ w wieku 30 lat wygrał wszystko, co może wygrać piłkarz. Zarówno ze swoim klubem, Realem Madryt, jedynym, w którym gra od początku kariery, jak i z reprezentacją Hiszpanii. 
Poza tym jest też kapitanem obu drużyn. Kapitanem, jak mówią wszyscy jego koledzy i trenerzy, będącym wzorem pod względem zachowania, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności. Jego najbardziej znane zdanie to „nie jestem galaktyczny, jestem z Móstoles” i w ten właśnie sposób chce, by postrzegali go kibice: jako zwykłego i skromnego sportowca, który wszystko co osiągnął zawdzięcza swej pracy, który kupił sobie dom w Navalacruz, wsi jego rodziców, liczącej niespełna pięćset mieszkańców i który w wieku dziewięciu lat poszedł na testy do Realu Madryt i został na zawsze.

Przed Wami jego wyjątkowa historia.

Ikera Casillasa znają chyba wszyscy, i dorośli i dzieci. Jest on wzorem do naśladowania dla niejednego chłopca uczącego się gry w piłkę. Ma wielu fanów na całym świecie. Iker musiał zostać piłkarzem, rodzice wiedzieli że tak będzie, gdyż pewien sprzedawca przepowiedział to cięzarnej matce Casillasa. 


Dzięki tej pozycji możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na jego temat. Jego życie przedstawione jest w ciekawy sposób i pokazano, że warto mieć i spełniać swoje marzenia. Przy "odrobinie" wysiłku i ambicji mogą się one spełnić. Tak było w przypadku Ikera Casillasa. Gdyby nie jego talent, nie moglibyśmy go widywać na meczach Realu Madryt. Piłkarz włożył w to naprawdę bardzo dużo ciężkiej pracy i serca.
Chyba najwięcej miejsca poświęcono w książce na relacjach Ikera z kolegami z klubu jak i reprezentacji Hiszpanii. Pod koniec mamy rozdział zatytułowany "Tak go widzą" czyli opinie o Ikerze innych zawodników i ludzi z branży.O czym jeszcze możemy dowiedzieć się czytając tą biografię?
  • O jego dzieciństwie i początkach kariery
  • O czterech mistrzostwach
  • O Pucharze pod niebem Walencji
  • O Lidze mistrzów i najważniejszych meczach
  • O jego Jedenastce życia
  • Ojego trofeach
  • O jego prywatnym życiu
Czyta się ją rewelacyjnie, ale bardziej przez tych, którzy interesują się piłką nożną i nim.
Biografia napisana jest bardzo dobrze, myślę, że zachwyci każdego.
Bardzo podoba mi się wydanie tej książki. Jest świetne! Te wszystkie zdjęcia załączone na kartkach są rewelacyjne i oddają to wszystko, czym piłka jest dla Ikera. Zdjęć jest naprawdę mnóstwo i według mnie  to jest naprawdę duży plus.
Okładka również jest bardzo ładna, a zarazem skromna - tak jak bohater książki.