sobota, 14 września 2013

Aprilynne Pike - Złudzenie

„Nikt nie jest winien drugiemu człowiekowi miłości. To wybór, który codziennie podejmujemy na nowo.”

Autor: Aprilynne Pike
Tytuł: Złudzenie
Tom: 3/4
Wydawnictwo: Dolnośląskie / Publicat
Data wydania: 2010r
Ilość stron: 336
Moja ocena: 8/10

Laurel, niezwykła dziewczyna, odkrywa, że jest wróżką. Postanawia jednak porzucić świat rodem z baśni i legend. Od ponad roku nie widziała Tamaniego, magicznego wartownika o szmaragdowych oczach, z którym połączyła ją głęboka więź. Mimo, że ciągle jeszcze za nim tęskni, stwierdza, że pozostanie wśród ludzi było słusznym wyborem, zwłaszcza teraz, gdy tak dobrze układa jej się z Davidem. Laurel cieszy się, że jej w jej życiu nareszcie zapanowała równowaga, gdy nagle okazuje się, że magicznej krainie Avalon grozi większe niż kiedykolwiek niebezpieczeństwo... Czy i tym razem uda jej się pokonać siły zła? I czy Tamani znów stanie u jej boku? 


Złudzenie to trzecia część cyklu poświęconego nastoletniej Laurel, która z dnia na dzień dowiaduje się, że jest wróżką. Bohaterami opowieści jest trójka przyjaciół: Laurel - wróżka żyjąca w świecie ludzi, Dawid - chłopak Laurel oraz Tammani - przyjaciel nastolatki, strażnik bramy do Avalonu.  


„Ale miłość musi być jednocześnie pozbawiona egoizmu i egoistyczna. Nie możesz kochać kogoś, bo czujesz, że powinnaś. Sama chęć kochania nie wystarczy.”


Akcja rozpoczyna się pierwszego dnia po wakacyjnym odpoczynku. Na Laurel i Dawida czeka niespodzianka. Okazuje się, że Tammani będzie chodził z nimi do klasy. Ma to pomóc w ochronie dziewczyny przed ewentualnym atakiem ze strony trolli. Jednak większą niespodziankę szykuje im Yuki - wraz z Kleą (łowczyni trolli) przybywa do ich szkoły. Oficjalna wersja mówi, że dziewczyna przyjechała z Japonii na wymianę. Bohaterowie jednak znają prawdę. Okazuje się, że Yuki jest wróżką. Przez większą część akcji Laurel, Dawid i Tammani będą próbowali rozwiązać jej zagadkę i dowiedzieć się, czy Yuki zagraża ich życiu, czy jednak nie. W trzeciej części również pojawią się spięcia między Dawidem i Tammanim, o Laurel oczywiście. Tammani będzie próbował "odbić" dziewczynę Dawidowi. 


„Najlepsze rzeczy w życiu rzadko kiedy bywają proste.”

Autorka po raz kolejny wprowadza nas w świat Laurel i jej przyjaciół. Znów możemy się z nimi spotkać. Po "Magii Avalonu" nie mogłam się doczekać, kiedy będę mogła przeczytać Złudzenie". Gdy w końcu miałam możliwość, od razu wzięłam się do czytania. Wciągnęła mnie niesamowicie i czytało mi się ją rewelacyjnie. Niektorzy twierdzą, że prosty język autorki jest tutaj minusem, jednak dla mnie jest to ogromny plus. Dzięki temu "Złudzenie" jest lekką książką dla młodzieży, przy której można wypocząć.  
Trzecia część jest bardzo zaskakująca i przybiera różne zwroty akcji. Pojawienie się nowej bohaterki, na dodatek wróżki czyni ją bardzo emocjonującą. Bardzo byłam ciekawa jak potoczą się losy głównych bohaterów i jaką rolę będzie pełniła w niej Yuki i jej opiekunka - Klea. 
Podoba mi się w niej to, że powieść powoli nabiera tempa, a nie od razu zostajemy zaskoczeni wszystkim, co tylko jest możliwe. Zakończenie jest otwarte, co tylko powoduje, że od razu chce się sięgnąć po kolejną, czwartą i ostatnią już część, w której dowiemy się, jak zakończą sie losy Laurel i który świat wybierze - ludzki czy bajkowy. 

„(...) - Zrobię ci herbaty. Dla mamy herbata była lekiem na wszelkie zło. Przeziębiona? Napij się herbaty. Masz złamaną rękę? Proszę, tu jest herbatka. Laurel podejrzewała, że gdzieś w zasobach mamy z pewnością znajduje się opakowanie herbaty z napisem: "W razie Armagedonu zaparzać przez trzy do pięciu minut".”

Bohaterowie są dobrze wykreowani. Bardzo polubiłam Laurel już od pierwszego tomu, a moja sympatia do niej tylko rośnie. Denerwuje mnie tylko przy tym, że nie umie wybrać, z kim chce być, przez co rani zarówno Tamaniego jak i Dawida. 
Mam nadzieję, że czwarta część rozwieje wszystkie moje wątpliwości i będzie równie dobra, jak ta trzecia i dwie poprzednie. 

Polecam ją wszystkim nastolatkom, ktróre przeczytały dwa pierwsze tomy i z niecierpliwością oczekują na dalszy bieg wydarzeń. Jeśli chcielibyście przeczytać moje poprzednie recenzje tej serii, to znajdują się one tutaj: "Skrzydła Laurel""Magia Avalonu".