Szukaj na tym blogu

08 sierpnia 2013

Kathleen O'Malley - "Przerwane dzieciństwo"Autor: Kathleen O'Malley
Tytuł: "Przerwane dzieciństwo"
Wydawnictwo: KDC
Data wydania: 2005
Ilość stron: 286
Ocena: 8/10

 Kathleen O'Malley:
"W wieku ośmiu lat zostałam zgwałcona i pomimo że matka podała mojego prześladowcę do sądu i wygrała proces, odebrano jej mnie i moje siostry i do końca dzieciństwa więziono nas w szkole przemysłowej w hrabstwie Westmeath w Irlandii. Kazano nam tam ubierać się w łachmany, bito i zmuszano do ciężkiej pracy, niemal niczego nie ucząc."

W 1950 roku  Kathleen O'Malley i jej dwie siostry odebrano matce. Stało się to w pełnym majestacie obowiązującego w Irlandii prawa. Jako ośmiolatka autorka została zgwałcona przez sąsiada, co bezpośrednio przyczyniło się do tej decyzji władz. Dziewczęta umieszczono w jednej z tak zwanych szkół przemysłowych. Tę w Moate prowadził zakon sióstr miłosierdzia, który odpowiadał także za cieszące się złą sławą przytułki magdalenek. Kathleen i jej siostry zmuszano do ciężkiej pracy, poddawano chłoście, niemal głodzono i stale upokarzano. Było tak do czasu uzyskania przez nie zezwolenia na opuszczenie szkoły, czyli do szesnastego roku życia.


"Przerwane dzieciństwo" to niesamowicie poruszająca książka, która zapiera dech w piersiach, głównie przez to, że historia ta wydarzyła się naprawdę. Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy z tak wielkiego cierpienia, nie tyle fizycznego, co psychicznego, przez jakie przechodziła bohaterka, a zarazem autorka książki.

Bardzo spodobała mi się ta książka, głownie przez to, że jest pisana z taką szczerością.
Każde zdanie wyraża w niej prawdziwe odczucia, dzięki temu jest nasycona tak mocnymi emocjami.

Bardzo polecam tę książkę, wszystkim tym, których interesują powieści oparte na faktach, a przede wszystkim, tym, którzy są wrażliwi na takie sprawy i nie podchodzą do tego lekkomyślnie. Myślę że każdy powinien przeczytać tę książkę, by przekonać się, jak to było...

Okładka książki jest dosyć zastanawiająca, czarne tło dodaje jej tajemniczości i przykuwa uwagę, z pewnością nie da się przejść obok niej nie zwracając uwagi. To ona właśnie skłoniła mnie do zagłębienia się w treść, czego nie żałuję.

Smutne jest to, że stało się to naprawdę, jednak odwaga, że ktoś odważył się o tym głośno powiedzieć wzbudza u mnie ogromny szacunek.

19 komentarzy:

 1. Już pierwsze zdania twojej recenzji niesamowicie mną wstrząsnęły. Zawsze poruszają mnie gwałty, ale na małych dzieciach, to już szczególnie. Rozejrzę się za tą książką, bo już bardzo utkwiła mi w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jest to książka, z którą zapoznałabym się bliżej. Nie lubię tego typu klimatów.

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie.
  http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Do mnie raczej nie trafi, ale może polecę mojej mamusi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie przeczytam :) Nie lubię takich klimatów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesują mnie takie książki więc bardzo chętnie sięgnę. Tym bardziej, że autorka postanowiła podzielić się swoją tragiczną historią. Pewnie wstrząśnie mną bardzo ten tytuł podobnie jak "Strefa cienia"- ale jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydoawnai cos dla mnie, lubie czytac o ludzkich tragedniach, które wydazryły się na prawde. Dodaje do listy must readd :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie muszę przeczytać. Zatkało mnie kiedy przeczytałam opis i chętnie poznam tą historię dokładniej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, nie, raczej nie sięgnę po tę książkę.Mimo, że historia jest poruszająca, to raczej się nie skuszę :) Pozdrawiam, Livresland :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chciałabym przeczytać.! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię takie książki, chociaż jednocześnie boję się ich czytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. chcę ją przeczytać ! wstrząsająca historia kobiety, która postanowiła powiedzieć głośno o tym, co przeszła - to wielka odwaga, książka warta uwagi

  OdpowiedzUsuń
 12. Wstrząsające, niewiarygodne... Historia prawdziwa.. Już czytając tytuł i opis z okładki wiedziałam, że chcę przeczytać tę książkę. Twoja recenzja tylko mnie w tym upewniła.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam tę książkę już jakiś czas temu, ale do dzisiaj pamiętam, że byłam przerażona tym, czego doświadczyła autorka.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie lubię takich książek przerażają mnie co ludzie mogą robić ... tym niemniej czasami sięgam po takie książki, tę będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Po samej recenzji przechodzą mnie ciarki...

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo dołująca i przerażająca.
  Zdecydowanie wolę unikać takich książek. Źle na mnie działają.

  OdpowiedzUsuń
 17. Moja nauczycielka polskiego bardzo lubiła tego typu literaturę i często zapisywałam sobie polecane przez nią tytuły. Od czasu do czasu sięgam po takie książki. Jeżeli uda mi się na nią trafić, to pewnie przeczytam. Mnóstwo jest takich książek. Dobrze, że ludzie są na tyle odważni, żeby o czymś takim mówić, ale boli, że jest tyle okrucieństwa na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny blog, bardzo inspirujący. Zajrzyj na mój blog z modowymi inspiracjami – www.kashmirinspirations.blogspot.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. To zdecydowanie książka dla mnie. Nie dość, że historia jest prawdziwa, to jeszcze opisana bez żadnego wyminięcia się z prawdą.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY