sobota, 24 sierpnia 2013

Becca Fitzpatrick - "Finale"Autor: Becca Fitzpatrick 
Tytuł: „Finale”
Seria: „Szeptem”
Tom: IV
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2012r.
Ilość stron: 418
Ocena: 10/10

"Przysięgam, że przyjmuję twoją miłość i że będę ją pielęgnować. W zamian za to ofiaruję ci moje ciało i serce. Wszystko, co posiadam, należy do ciebie. Jestem twoja i tylko twoja. Kochaj mnie, chroń i zaspokajaj. A ja obiecuję robić to samo."

Becca Fitzpatrick od zawsze chciała pisać ksiązki. Jej debiutancka powieść „Szeptem” została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. „Finale” to ostatnia część bestsellerowego cyklu o miłości nastolatki i upadłego anioła. Historia Nory i Pacha stała się inspiracją dla powieści graficznej, którą wydano w USA.

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest skłądać przysięgę, przez którą Wasze życie zmieniłoby się o 180 stopni, a życie innych zależało od Was? Czy podołalibyście takiemu zadaniu? Przed takim wyzwaniem stanęła właśnie bohaterka powieści „Szeptem” - Nora. Jej ojciec – Przywódca armi nefilskiej „Czarna ręka” zostaje przez nią zabity, dziewczyna musiała go zabić by ocalić ukochanego od zesłania do piekła. Nie pajała do ojca zbytnią sympatnią, może dlatego że została przez niego porwana, że dowiedziała się o jego istnieniu już prawie dorosła... Na łożu śmierci Hanka Millara musiała jednak przysiądz że doprowadzi do zwycięstwa jego armię w wojnie z upadłymi aniołami... Kara za złamanie przysięgi była zbyt wielka.


Patch – ukochany Nory jest upadłym aniołem, między innymi dlatego młoda Nefilka nie chciała doprowadzić do wojny i za wszelką cenę szuka innego rozwiązania. Czy jej się to uda? No cóż myślę że żeby się tego dowiedzieć trzeba przeczytać książkę.

Czytając ostatnią część serii byłam zdumiona postawą niektórych bohaterów, okazuje się jednak, że nawet najbliżsi potrafią zawieść. Ktoś kto od początku jest naszym sprzymierzeńcem w jednej chwili może stać się największym wrogiem. Pojawia się pytanie komu w takiej sytuacji można zaufać? Myślę, że pozostaje tylko jedno... wiara w dobre intencje drugiej osoby, na tym się to wszystko opiera.

Książka bardzo poruszająca, pokazuje ile jest się w stanie zrobić dla miłości, dla prawdziwej miłości. Uczy wytrwałości w dążeniu do celu, bo jeżeli naprawdę jesteśmy zdeterminowani by coś osiągnąć to nic, nawet nadprzyrodzone moce nie są w stanie stanąć na drodze.

„Finale” zawiera 41 rozdziałów, które z ogromną lekkością się czyta.


Okładka ostatniej części jak i wszystkich pozostałych jest w czarnych i szarych barwach, to nadaje jej tajemniczości, to dogłębnie zgadza się z treścią powieści. Po przeczytaniu pierwszych części z niecierpliwością czekałam na pojawienie się ostatniej i nie zawiodłam się co do zakończenia. „Szeptem” nie należy do typowych „romansideł” to wielkie dzieło które wzrusza i zaskakuje czytelnika.