piątek, 14 czerwca 2013

Nicholas Sparks - "Wybór"


Autor: Nicholas Sparks
Tytuł: Wybór
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2008r.
Ilość stron: 335
Moja ocena:9/10

Nicholas Sparks to współczesny pisarz amerykański znany kobietom prawie na całym świecie. Zasłynął poprzez swoją pierwszą powieść „Pamiętnik”. Jego powieści tłumaczy się na ponad 40 języków.

Książkę pożyczyła mi moja kuzynka, która pożyczyła od swojej koleżanki. Już od dawna chciałam przeczytać więcej książek Sparksa, a w bibliotece nigdy nie było i dzięki niej miałam okazję.  

Książka dotyczy problemu jakim jest dobry wybór. Z dokonaniem prawidłowego wyboru, który miał wpłynąć na życie bohaterki miałam okazję przeczytać w „Ostatniej Spowiedzi” jednak tutaj jest to dużo poważniejszy wybór od którego może zależeć całe dalsze życie, czy też śmierć.

Jednym z głównych założeń autora było przekonanie czytelnika, iż każdy z nas w swoim życiu wielokrotnie dokonuje wyborów. Czy są one dobre czy złe, nie nam to oceniać. Tak samo jak główni bohaterowie utworu, czyli Gabby i Travis. Ona musi dokonać wyboru pomiędzy Kevinem, z którym jest już związana od kilku lat, a Travisem, którego zna zaledwie kilka dni.

Autor ze swoich założeń wywiązał się znakomicie. Tak pokierował akcją powieści, że bardzo dobrze się ją czytało. Powieść jest podzielona na dwie części. Która lepsza? Trudno ocenić. Obie opowiadają o bardzo trudnych wyborach, jednak w drugiej części są one ważniejsze i trudniejsze.
Akcja utworu osadzona jest w 2007roku w Beaufort, małym miasteczku w Karolinie Północnej. Głównym wątkiem jest miłość dwojga kochanków, Gabby i Travisa oraz decyzja, którą muszą podjąć, a która odwróci ich życie do góry nogami.

Język autora jest cudowny i bardzo go lubię, toteż nie sprawiał mi żadnego problemu. Nie jest to moja pierwsza ksiązka Sparksa, dlatego znam jego styl i od początku mogłam doskonale wyobrazić sobie, że obserwuję życie kochanków z boku.

„Wybór” na tle innych powieści Nicholasa Sparksa nie wyróżnia się niczym szczególnym. Czytałam wiele jego książek, w których emocje towarzyszące czytaniu były zupełnie inne. Czy lepsze? Być może. Po prostu nie jest ona taka jak inne jego dzieła. Nie mówię, że jest zła, oj nie. Chociaż czytałam lepsze, polecam tę powieść wszystkim fanom twórczości Sparksa oraz tym, którzy wahają się, czy przeczytać czy nie. Oczywiście, że tak!

Książki Sparksa ogólnie są drogie jak na moją kieszeń. Przeważnie kosztują ponad 30 zł, tak jak i ta. Czy dałabym tyle za nią? Być może, ale tylko wtedy, gdy nie miałabym innego dostępu do niej.


Przypominam o braniu udziału w KONKURSIE, który trwa już tylko do jutra. Zapraszam wszystkich chętnych.


Weź udział w konkursie.

PS. Klikniecie? Tu.