Szukaj na tym blogu

20 czerwca 2013

David Sheff - Cudowny chłopiec


Autor: David Sheff
Tytuł: Cudowny chłopiec
Wydawnictwo:  Media Rodzina
Data wydania: 2008
Ilość stron: 374
Ocena: 7/10

David Sheff – amerykański dziennikarz i pisarz. Pisarz mieszka wraz z rodziną w Inverness w Kalifornii. Publikował na łamach The New York Times, Playboya, Rolling Stone Magazine, Wired magazine i Fortune[1]. Jest autorem kilku poczytnych w Stanach Zjednoczonych książek. Jego Beautiful Boy: A Father's Journey through His Son's Meth Addiction została w 2008 wybrana przez sieć Starbucks jako featured book  (polecana książka).

Zanim Nic Sheff uzależnił się od krystalicznej metamfetaminy, był wspaniałym chłopakiem, wesołym i dowcipnym, wybitnie uzdolnionym uczniem, sportowcem grającym w szkolnej reprezentacji i największym autorytetem dla młodszego rodzeństwa. Kiedy wpadł w nałóg, stał się cieniem dawnego siebie, wstrząsanym tikiem nerwowym notorycznym kłamcą, który był zdolny okraść swojego ośmioletniego brata i wybrać życie na ulicy. David Sheff szuka pierwszych oznak ostrzegawczych o uzależnieniu, opisuje mechanizm wyparcia świadomości, że Nic jest narkomanem, telefony o trzeciej w nocy (czy to dzwoni Nic? czy policja? lekarz dyżurny z oddziału intensywnej terapii?), kolejne terapie odwykowe. Jego ciągły niepokój o Nica staje się jego własnym uzależnieniem; za graniczącą z obsesją troskę o syna i życie w nieustannym stresie musi zapłacić bardzo wysoką cenę. Jednocześnie jako rasowy dziennikarz David Sheff sprawdza wszystkie możliwości leczenia, jakie mogłyby ocalić życie.

Opowieść Sheffa jest szczera, refleksyjna i bardzo wzruszająca. W naszych burzliwych czasach ważność i aktualność tej historii są nie do przecenienia. Kiedy jeden z nas powie prawdę, ułatwi wszystkim pozostałym otwarcie serc na cierpienie - ich własne i innych osób. O tym właśnie jest Cudowny chłopiec: o prawdzie i uleczeniu.

"Cudowny chłopiec" to historia pokazująca jak ważna w życiu ażdego jest wiara w drugiego człowieka i chęć przebaczania. Książka pokazuje ile można osiągnąć przy wspa

To niesamowite, że historia ta wydarzyła się naprawdę, ojciec narkomana podporządkował całe swoje życie, by ocalić uzależnionego syna. Przepłacił to własnym zdrowiem, jednak nigdy nie stracił nadziei mimo tak wielu niepowodzeń.

Składam pokłony na ręce autora a zarazem bohatera książki, jego niesamowita historia pokazuje jak ważna w życiu jest rodzina. Przez jego upór i miłość Nic może żyć.
Autor ukazał ogrom swoich wysiłków włożonych w naprowadzenie syna na prostą. Czy mu się to do końca udało? Tego nigdy nie można powiedzieć, ponieważ uzależniony człowiek w każdej chwili może wrócić do nałogu, jednak Nic naprawdę zapragnął normalnego życia dzięki ojcu.
Książka zawiera 25 obfitych w treść rozdziałów, które opowiadają kolejne wzloty i upadki Nica, a także życie jego rodziny w natłoku tych zdarzeń.

Okładka przedstawia młodego mężczyznę patrzącego w zamyśleniu w przestrzeń, tajemniczość jaką wywołuje sprawia, że książka sama lgnie w ręce czytelników.

Bardzo polecam tę książkę, myślę, że każdy kto lubi tego typu historie będzie pod wrażeniem emocji jakie ona wywołuje.

9 komentarzy:

 1. historie tego typu zawsze chwytają za serce i dlatego tak masowo się w nich zaczytuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce, ale podoba mi się! Muszę koniecznie przezytać. : D

  OdpowiedzUsuń
 3. Również o książce nie słyszałam, jednak wydaje się warta uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, a szkoda, bo wydaje się niezła. Muszę jej poszukać.

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak na razie nie sięgam po książki tego typu, nawet nie próbuję. Może kiedyś...

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za tego typu historiami, ale od czasu do czasu... czemu nie? Jeśli znajdę w bibliotece - chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak jak większość osób nie słyszałam o tej książce, lecz teraz chętnie po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię sięgnąć po książki, której mają jakieś drugie dno i nie opierają się wyłącznie na wątku miłosnym czy erotycznym. Akurat narkotyki to coś, czego nie potrafię zrozumieć. Nie wiem jak można uzależnić się od tych substancji, niszczyć swoje życie i swojej rodziny.
  Po książkę baardzo chętnie sięgnę, choćby dla samego przekonania się, co w niej jest takiego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niezbyt lubię książki o tak trudnej, lecz aktualnej tematyce jak narkotyki. Jednak możliwe, że w przyszłości bliżej zapoznam się z tą pozycją :)Pozdrawiam i zapraszam do siebie :D

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY